Miejski Punkt Pomocy, Bukowska fot. UMP

Poznań: Miejski Punkt Pomocy zamknięty. Gdzie można się zgłosić?

Punkt pomocy prowadzony przez miasto, który ostatnio zajmował się głównie pomocą dla Ukrainy, będzie nieczynny do 6 kwietnia z powodu remontu. Gdzie w tym czasie mogą się zgłaszać po pomoc obywatele Ukrainy?

Punkt mieszczący się przy ul. Bukowskiej 27/29 musi przejść pilny remont, by przystosować go do nowych form pomocy. Po remoncie jego pracownicy i wolontariusze będą się zajmowali nadal wydawaniem pomocy, ale też prowadzeniem lekcji języka polskiego, konsultacjami prawniczymi i pomocą psychologiczną. Właśnie trwają konkursy ofert na różne formy wsparcia potrzebne uchodźcom w obcym kraju.

Od 6 kwietnia nadal będą tam więc rozdawane tam standardowe pakiety pomocowe z żywnością o długim terminie przydatności do spożycia, kosmetykami i środkami higienicznymi, w zależności od tego, czym będzie dysponował punkt. Listę potrzeb dla wszystkich, którzy chcieliby go wspomóc, można znaleźć na profilu Czuły Poznań na FB. Nie będą tam wydawane odzież, obuwie czy przybory szkolne.

Gdzie się znajdują jadłodajnie?

Uchodźcy mogą też liczyć na ciepłe posiłki, które są wydawane codziennie od poniedziałku do soboty w jednej z czterech jadłodajni dofinansowanych przez miasto:

Jadłodajnia prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim – przy ul. Ściegiennego 133, godziny wydawania posiłków: 10.00-12.00 oraz 17.30-18.00 (ciepłe posiłki i napoje, w godzinach popołudniowych kanapki),
Jadłodajnia prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego – przy ul. Taczaka 7, godziny wydawania posiłków: 10.00-11.30 oraz 16.00-16.30 (ciepłe posiłki i napoje oraz kanapki),
Jadłodajnia prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi – przy ul. Niegolewskich 23, godz. wydawania posiłków: 11.00-12.00 (ciepłe posiłki i napoje),
Jadłodajnia Caritas prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek – przy ul. Łąkowej 4, godz. wydawania posiłków: 10.00-12.00 (ciepłe posiłki i napoje oraz kanapki).

Pogotowie Społeczne i MTP

Przy ul. Ratajczaka 20 mieści się z kolei Pogotowie Społeczne, gdzie uchodźcy również mogą znaleźć pomoc. Punkt jest oznaczony ukraińskimi flagami i jest czynny codziennie od 8.00 do 20.00. ZKZL prowadzi zbiórki w swoich biurach i dary przekazuje właśnie do punktu przy ul. Ratajczaka. Tu właśnie uchodźcy mogą znaleźć odzież i obuwie.

W tym punkcie obecnie najbardziej potrzebne są bielizna damska i dziecięca, środki czystości, opatrunki oraz obuwie, przydaje się także suchy prowiant, leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, pieluchy w różnych rozmiarach, środki higieniczne i wózki dla dzieci. Wszystkie produkty są na miejscu sortowane przez wolontariuszy.

Z pomocą dla uchodźców z Ukrainy czeka także punkt recepcyjny w pawilonie 2 MTP, gdzie również mogą dostać ciepłe posiłki i napoje, odpocząć i uzyskać wszelką pomoc.