Poznań: Miejska choinka już się świeci!

Zapalenie choinki fot. S. Wąchała
Mariusz Wiśniewski, pierwszy zastępca prezydenta Poznania, w towarzystwie uroczych Śnieżynek i powietrznych baletnic uroczyście włączył dziś światełka miejskiej choinki. „Życzę wszystkim poznaniakom, a szczególnie dzieciom, radosnych świąt” – powiedział.

Tradycyjnie już w pierwszy grudniowy weekend rozpoczyna się druga część Betlejem Poznańskiego, ta na Starym Rynku. I zawsze zaczyna ją włączenie świątecznych światełek na miejskiej choince, a później – świątecznych dekoracji na starym Rynku.

W tym roku zgodnie z tradycją wszyscy obecni na rynku zaczęli głośno odliczać od dziesięciu, a na hasło „zero” Mariusz Wiśniewski włączył światełka na ogromnym świerku stojącym przed ratuszem i życzył wszystkim poznaniakom spokoju i radości na święta – a szczególnie dzieciom, bo dla nich ten świąteczny czas powinien być szczególnie magiczny. Prosił też, by poznaniacy pamiętali także o tych, którzy mogą potrzebować wsparcia na święta.

W tym roku włączenie okazało się skuteczne połowicznie: choinka co prawda zapłonęła, wywołując okrzyki zachwytu licznie zgromadzonych widzów, ale już oświetlenie Starego Rynku zapaliło się tylko gdzieniegdzie. Najwidoczniej z powodu awarii część dekoracji się nie zapaliła.

Jednak sama choinka i powietrzny balet, który uświetnił jej zapalenie, wyglądały wręcz zjawiskowo pięknie. Bardzo podobał się też krótki, ale efektowny i dynamiczny koncert Marty Podulki. Uroczystość przyciągnęła takie tłumy poznaniaków, że ledwie się pomieścili na rynku.

Po włączeniu oświetlenia choinki chętni mogli sobie zrobić pod nią zdjęcie. Mogli też skorzystać z innych atrakcji Betlejem Poznańskiego na Starym Rynku, a szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kramy z grzanym winem. Temperatura wynosząca zaledwie +2 stopnie Celsjusza dawała się dość mocno we znaki…

Jarmark na placu Wolności można odwiedzać od godz. 11.00 do 21.00, a na Starym Rynku od godz. 11.00 do 19.00.

Lilia Łada, fot. Sławek Wąchała

Podziel się: