Poznań: Miasto walczy z nielegalnymi reklamami. Skutecznie?

W ubiegłym roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego sprawdził 104 reklamy w Poznaniu. Jak się okazało zaledwie 4 (!) zostały postawione zgodnie z prawem.

– W 2018 roku, w kategorii obiektów lub urządzeń reklamowych, kontrolom podlegały przede wszystkim nośniki wolnostojące, w większości tablice świetlne lub podświetlane umieszczone na żelbetowych słupach. Tego typu nośniki są budowlami i dlatego przed ich wykonaniem inwestor powinien uzyskać pozwolenie na budowę – tłumaczy Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Inwestorzy jakoś specjalnie się tym nie przejmują. Ze skontrolowanych 104 nośników reklamowych, zaledwie 4 zostały postawione zgodnie z prawem… Co na to Powiatowy Inspektorat Budowlany? W 2018 roku urzędnicy doprowadzili do usunięcia… 17 reklam. Co z resztą? We wszystkich sprawach są prowadzone postępowanie administracyjne, które mają na celu ewentualne… zalegalizowanie reklam.

– Miniony 2018 r. był już kolejnym rokiem kontroli legalności nośników. Od ponad dekady przeprowadzamy w Poznaniu inspekcje tego typu obiektów. Każdego roku staramy się sprawdzić legalność, co najmniej, 100 reklam. W naszej ocenie tylko systematyczna i konsekwentna walka z samowolą może przynieść efekty. Nie tylko w postaci egzekwowania obowiązującego stanu prawnego, ale też w postaci zaprowadzenia ładu przestrzennego w Poznaniu – podsumował Paweł Łukaszewski.

Podziel się: