Poznański Tydzień Tolerancji fot. UMP

Miasto Równości. Rozpoczyna się pierwszy Poznański Tydzień Tolerancji

Spotkania i warsztaty, a na zakończenie happening na placu Wolności. W poniedziałek 11 listopada w Poznaniu rozpoczyna się pierwszy Poznański Tydzień Tolerancji.

– Wszyscy jesteśmy równi, choć różni. W tym tkwi nasza siła i największa wartość – mówi Stella Gołębiewska, pełnomocniczka prezydenta Poznania do spraw polityki równościowej. – Poznański Tydzień Tolerancji to okazja, by powiedzieć stanowcze “nie” wykluczeniom i dyskryminacji. To okazja do zamanifestowania szacunku, akceptacji dla drugiego człowieka, którego na co dzień spotykamy na ulicach naszego miasta.

Już 11 listopada od południa aż do godz. 15 w Pracowni Ekonomii Społecznej “Ładne rzeczy” (ul. Św. Marcin 57) trwać będą międzykulturowe warsztaty kulinarne “Kuchnia pokoju”, które poprowadzi działacz społeczny z Jemenu oraz przedstawiciele Stowarzyszenia “Lepszy świat”. Spotkanie będzie okazją nie tylko do wypróbowania nowych przepisów, ale również do wspólnego stworzenia “Zwoju Pokoju”, czyli listy życzeń i pokojowych przesłań dla świata.

Tego samego dnia podczas Korowodu Świętego Marcina wolontariusze Fundacji “Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji” będą promować Poznański Tydzień Tolerancji, a po południu w pracowni “Ładne rzeczy” chętni poznaniacy i poznanianki będą mogli posłuchać wywiadu-rzeki z transpłciową kobietą organizowanego przez Fundację Akceptacja. Spotkanie poprowadzi doświadczona psycholożka, początek o godz. 17.

Od 12 do 15 listopada Fundacja “Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji” zaprasza chętnych młodych ludzi na warsztaty z tworzenia kampanii społecznej przeciwko mowie nienawiści. Uczestnicy poznają techniki profesjonalnego tworzenia takich przedsięwzięć i nauczą się skutecznego szukania informacji.

We wtorek, 12 listopada, seniorzy będą mogli spotkać się z osobą transpłciową w Fundacji Petra Senior (ul. Krasińskiego 4, początek o godz. 9). Spotkanie zostało zorganizowane, by odpowiedzieć na pytania i wątpliwości, jakie starsi mieszkańcy miasta zgłaszali pracownikom fundacji. Również we wtorek od godz. 12.30 każdy będzie mógł się przekonać, jak trudno być seniorem. Warsztaty poprowadzą przedstawiciele Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Uczestnicy będą mogli założyć specjalny kombinezon, by na własnej skórze poczuć ograniczenia, z jakimi na co dzień stykają się starsze osoby.

W czwartek, 14 listopada, w pracowni “Ładne rzeczy” o godzinie 9 rozpoczną się warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez przedstawicieli Spółdzielni Socjalnej Furia, która zatrudnia osoby ze spektrum autyzmu. To okazja do własnoręcznego stworzenia unikalnych prezentów gwiazkowych.

Tego samego dnia w urzędzie miasta na placu Kolegiackim o godz. 9.30 rozpocznie się szkolenie dla chętnych nauczycieli i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dotyczyć będzie strategii wsparcia młodzieży nieheteronormatywej i ich rodziców oraz rodzin, w których osoby tej samej płci wychowują dzieci, a poprowadzą je ekspertki Fundacji Tęczowe Rodziny.

Po południu w pracowni “Ładne rzeczy” na poznaniaków po raz drugi czekać będzie “Kuchnia pokoju” (początek o godz. 17), a o 19.30 rozpocznie się tam wyjątkowe spotkanie międzyreligijne organizowane przez Stowarzyszenie Reformowanych Katolików. Choć największym wyznaniem w Poznaniu jest Kościół rzymskokatolicki, to od dawna zamieszkują tutaj i praktykują swoją wiarę żydzi, protestanci, prawosławni, starokatolicy, muzułmanie, kwakrzy, buddyści czy bahaici. Czy różnorodność religijna mieszkańców i mieszkanek Poznania jest szansą czy zagrożeniem, jak funkcjonują religijne wspólnoty mniejszościowe w mieście, z jakimi problemami się spotykają, jak ze sobą współpracują oraz kim właściwie są – o tym rozmawiać będą przedstawiciele trzech tradycji religijnych: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej w czasie spotkania “Wiara Poznania”.

16 listopada już od rana w pracowni “Ładne rzeczy” będzie można wziąć udział w warsztatach dla uczniów szkół średnich. Młodzi poznaniacy oraz ich rówieśnicy, którzy przyjechali do Poznania w ramach wymiany międzynarodowej spróbują stworzyć koncepcję miasta idealnego. Początek o godz. 10.45.Warsztaty prowadzą przedstawiciele Fundacji Rozwoju Talentów i Fundacji Woykowska.org.

O godz. 17 na placu Wolności w czasie otwarcia Betlejem Poznańskiego odbędzie się kulminacja wydarzenia, czyli happening “Miasto różno=równości”, a godzinę później w siedzibie Fundacji Akceptacja (ul. 28 Czerwca 1956 149) chętni będą mogli posłuchać wykładu “Diagnoza opresji, czyli o polskich realiach korekty płci”. 16 listopada to Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Od tego czasu 16 listopada jest świętem szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na całym świecie – również w Poznaniu.

UMP, el

6
Dodaj komentarz

avatar
Jerzy Wróbel
Jerzy Wróbel

wszystko by tylko zagłuszyć Święto Odzyskania Niepodległości, bo tego POstkomuchy udające jewropiejczyków nie tolerują !

Tomir Nowaczyk
Tomir Nowaczyk

“odnosić się z pobłażaniem do nagannych zachowań lub zjawisk”

Jaroslaw Sassek
Jaroslaw Sassek

Obrzydzenie już bierze od tej pseudo tolerancji

Merberos Knightmare
Merberos Knightmare

Nie, kur*a, nie w moje imieniny. Jaśkowiak nie zepsuje mi tego.

Gonia Jaszyk
Gonia Jaszyk

I tak każdy poznaniak wie że ma obchodzić dzień św Marcina i dzień Niepodległości a nie jakiejś równości