Poznań: Miasto oszczędza na energii

Obniżenie cen i zyskanie oszczędności – to efekt grupowych zakupów energii, które od kilku już lat wprowadzają w życie Poznań, okoliczne gminy i miejskie spółki w ramach Poznańskiej Grupy Zakupowej.

6 maja prezydent Jacek Jaśkowiak podpisał porozumienie dotyczące utworzenia Poznańskiej Grupy Zakupowej. Kolejnym krokiem będą przygotowania do uruchomienia postępowania przetargowego realizowane przez Oddział Miejskiego Energetyka.

W skład Poznańskiej Grupy Zakupowej wchodzą podległe miastu jednostki (m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, domy pomocy społecznej, ZDM, ZTM, ZZM), podmioty z nim związane (m.in. miejskie spółki), gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań (Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las i Szamotuły) oraz inne podmioty.Wspólna inicjatywa została podjęta już po raz 9. Przystąpiło do niej 64 uczestników.

Grupa zakupowa zwiększa siłę nabywczą, co przyczynia się do możliwości wynegocjowania niższej ceny zakupu. Każdego roku Miasto Poznań wydaje kilkanaście milionów złotych na zakup energii elektrycznej. Aby ograniczyć te wydatki, już w 2011 roku podjęto działania zmierzające do utworzenia grupy zakupowej w oparciu o zasadę TPA (ang. Third-party Access – zasada dostępu stron trzecich). TPA polega na udostępnianiu stronom trzecim infrastruktury sieciowej, co umożliwia kupno energii elektrycznej od dowolnego sprzedawcy. Przed wejściem w życie zasady TPA, sprzedawcą energii elektrycznej był właściciel sieci dystrybucyjnej w danym rejonie.

Skumulowane oszczędności Poznańskiej Grupy Zakupowej osiągnięte w latach 2012-2020 to prawie 280 mln złotych, a Miasta Poznania – prawie 50 mln. Dodatkowe oszczędności, jakie uzyskuje grupa, wynikają ze stosowania mechanizmu indeksacji cen oraz braku opłaty handlowej (naliczanej w przypadku zawierania umowy kompleksowej).

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: