Poznań miastem przyjaznym mobilności. Zajął drugie miejsce w rankingu

Teatralka fot. Sławek Wąchała

Rozwój transportu miejskiego, zarządzanie oraz warunki stworzone dla mobilności współdzielonej – wszystkie te aspekty były oceniane w ogólnopolskim rankingu miast przyjaznych mobilności. Oceniano 200 miast, a w kategorii powyżej 300 tys. mieszkańców Poznań zajął drugie miejsce, za Warszawą.

Miasta oceniane były w czterech obszarach na podstawie danych z 2022 roku. Pierwszy to dywersyfikacja transportu (m. in. dostępność transportu zbiorowego, mechanizmy wsparcia dla mobilności współdzielonej, wskaźnik motoryzacji indywidualnej), drugi to plany zrównoważonej mobilności miejskiej oraz jej obecność w miejskim prawie, trzeci to infrastrukturalne warunki dla mobilności współdzielonej (wsparcie lub restrykcje dla ruchu i postoju pojazdów, rozwój infrastruktury), czwarty to zarządzanie mobilnością współdzieloną w oparciu o dane rzeczywiste oraz obecność w mieście cyfrowych rozwiązań w zakresie planowania podróży i łączenia różnych środków transportu.

“Poznań można uznać za jedno z najbardziej mobilnych miast w Polsce” – informują autorzy raportu powstałego po badaniach. – “Kompleksowe zaplecze regulacyjne, wsparcie dla wielu środków transportu i rozwój infrastruktury wspomagającej mobilność współdzieloną zapewniły wysoką pozycję miasta w rankingu”.

Najwyższą notę Poznań zdobył w kategorii regulacji, co zawdzięcza uchwalonemu Planowi Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, wspierającemu rozwój np. wynajmu pojazdów elektrycznych. Wysoko oceniono także poznańską infrastrukturę, głównie dzięki przestrzeniom, na których udostępniane są różne pojazdy współdzielone, wprowadzonym miejscom dla carsharingu w strefie płatnego parkowania oraz wsparciu dla mobilności współdzielonej. Wysoko oceniono także dostępność różnych planerów podróży oraz aplikacji pozwalających korzystać z dostaw na tzw. ostatniej mili.

– Drugie miejsce w rankingu miast przyjaznych mobilności współdzielonej to duży sukces, jednak na tym nie poprzestajemy – zapewnił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Nieustannie dążymy do rozwoju Poznania na każdym polu. Inwestujemy w nowoczesny i ekologiczny transport publiczny, remontujemy jezdnie, budujemy nowe drogi rowerowe. Wspieramy także działania z zakresu carsharingu czy wypożyczania pojazdów elektrycznych. To tylko nieliczne z wielu działań, które podejmujemy, by poprawiać komfort przemieszczania się po mieście.

Źródło: UMP

Podziel się: