Poznań: “Mewy” wróciły na Cytadelę

Mewy J. Sobociński fot. ZZM
Rzeźba “Mew” Jerzego Sobocińskiego po renowacji wróciła do ogrodu wodnego na Cytadeli. A ponieważ wykonano ją w brązie, jest nadzieja, że będzie długo cieszyć odwiedzających swoim widokiem.

Pierwotnie “Mewy” wykonano z betonu i żelaza w 1970 roku. Jednak materiał okazał się nietrwały i “Mewy” zaczęły niszczeć. Kwestia konieczności renowacji rzeźby była oczywista, jednak wątpliwości nastręczał wybór materiału. Powtórne użycie betonu i żelaza spowodowałoby, że za kilkadziesiąt lat rzeźbę znów trzeba byłoby poddać renowacji. Dlatego postanowiono, że “Mewy” zostaną odlane z brązu, a renowację wykona poznański artysta Andrzej Kołodziejczyk. Sam odlew powstał w pracowni artystycznej Garstka Studio z Szymanowa koło Śremu, a nad realizacją całości czuwał Zarząd Zieleni Miejskiej, któremu podlega Cytadela razem z jej rzeźbami.

Ponowny montaż “Mew” musiał się odbyć przy pomocy dźwig, ale rzeźba już stoi na swoim stałym miejscu w ogrodzie wodnym. Sam ogród jeszcze jeszcze w trakcie sprzątania po zimie: wodę wypompowano ze zbiornika i posłużyła do oczyszczenia alejek spacerowych. Teraz czyszczony jest także sam zbiornik, a gdy już będzie lśnił czystością – zostanie napełniony wodą i “Mewy” zyskają odpowiednie tło.

UMP

Podziel się: