Poznań: Matki, Polki i więźniarki wyjdą dziś na ulice

Protest przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego 22.X.2020 fot. Sławek Wąchała
„Matka – Polka – Więźniarka” – tak nazywa się protest, podczas którego kobiety będą protestować przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalności aborcji. „Wykrzyczmy nasz wkurw! – apelują organizatorzy.

„Oplećmy Poznań naszym sprzeciwem!” – piszą w zaproszeniu na protest. – „Wiemy, że pandemia, wiemy, że PiS nakazał swojemu Trybunałowi nieKonstytucyjnemu odebrać nam resztki wolności nieprzypadkowo właśnie teraz. Będziemy protestować, bo trzeba pokazać światu, że walczymy. I dlatego, że wierzymy, iż presja ma sens”.

Protest zaczyna się na ul. Młyńskiej 14/2 o godzinie 17.00. Wszyscy, zgodnie z zaleceniami pandemicznymi, przychodzą w maseczkach, na których mogą mieć swoje hasła. Każda osoba przynosi ze sobą sznur/sznurek o długości ok 2,5 m, ustawia się w takiej odległości od drugiej osoby, wiąże sznurek wokół dłoni, a drugi koniec podaje kolejnej osobie.

„Stoimy w milczeniu przez około 15 minut, zachowując dystans ok 2 m” – opisują organizatorzy. – „Następnie ruszamy – jedna osoba za drugą – idziemy przez ulice miasta w całkowitym milczeniu. Marsz trwa około godzinę. Nie rozdzielamy się, nie rozmawiamy. Milczymy. Kończymy marsz około 18:15 na „długiej prostej” przy ulicy 27 Grudnia (początek przed Okrąglakiem, Teatrem Polskim, przez plac Wolności i dalej, jeśli będzie nas dużo.

Protest nieprzypadkowo kończy się w okolicach Teatru Polskiego – jutro o godzinie 18:30 odbywa się tam „Debata o prawach kobiet”, zaplanowana dawno temu, w czasie, kiedy nie wydawało się możliwe potraktowanie praw kobiet w sposób, w jaki zrobili to dzisiaj pisowscy oprawcy.

Będąc w tym miejscu będziemy mieli możliwość zaingerować w instalację Sergeya Shabohina MARMUR SPOŁECZNY. Wyrażając nasze wkurwienie, ale także solidarność z Białorusinami, którzy walczą u siebie o siebie. Tam protest też ma twarz kobiety.

Bądźcie z nami, przekazujcie dalej, oplećmy Poznań naszym sprzeciwem!
PS. To nie jest zgromadzenie. Idąc, utrzymujemy dystans. Zakrywamy usta i nosy”.

Protest organizuje Strajk Kobiet Poznań, Poznański Ruch Antyfaszystowski i Magdalena Kosakowska, a wspiera i współorganizuje Pokolenie KOD.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: