Poznań: Maseczki są nadal obowiązkowe w autobusach i tramwajach. Ale mało kto je nosi

Tramwaj fot. ZTM UMP

Zakażeń koronawirusem jest coraz więcej, ale już z zachowaniem środków ostrożności bywa różnie. Widać to zwłaszcza w pojazdach miejskiej komunikacji, mimo że, jak przypominają miejskie służby, zasłanianie nosa i ust nadal jest tam obowiązkowe.

Zarząd Transportu Miejskiego od wielu miesięcy apeluje o zasłanianie ust i nosa maseczką podczas podróży, a pasażerowie tramwajów i autobusów codziennie słyszą komunikat: „Przypominamy, że w pojazdach komunikacji miejskiej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa – szanujmy się nawzajem – nośmy maseczki”. Ostatnio dodatkowo zwiększono częstotliwość jego emisji o około 20 proc.

– Noszenie maseczek jest obowiązkowe w większości zamkniętych pomieszczeń, a więc także w autobusach i tramwajach – podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych i jednocześnie wiceszefowa zespołu miejskiego zespołu ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2. – Uruchomiliśmy interwencyjny mail stopcovid@um.poznan.pl. Stąd wiemy, że mieszkańcy oczekują wzmocnienia nakazu noszenia maseczek właśnie w środkach komunikacji publicznej. Nie zawsze ten obowiązek jest respektowany. Maseczki pomagają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, nośmy je! Taki apel ustawicznie i konsekwentnie powtarzamy – podkreśla.

W pojazdach wyświetlane są również plansze informacyjne na ekranach, a przy drzwiach autobusów i tramwajów naklejane są piktogramy informacyjne. Wszystko po to, by przypomnieć pasażerom, że w pojeździe mają obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką.

Akcje przypominające prowadzą także kontrolerzy biletów Zarządu Transportu Miejskiego wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej. Ostatnia odbyła się pod koniec września. Jednak niestety, jak nas informują nasi Użytkownicy, nadal wiele osób nie nosi maseczek. A szczególnie niepokojące jest to, że wielu jest wśród nich bardzo młodych ludzi.
„Wracam od lekarza przy ulicy Słowackiego zazwyczaj około godziny 14.00, czyli w czasie, gdy wielu uczniów okolicznych szkół kończy lekcje” – napisała do nas pani Aniela, mieszkanka Ogrodów. – „90 proc. z nich nie ma maseczki, a wszyscy wsiadają grupami do tramwajów i autobusów, śmieją się, rozmawiają, nic sobie nie robią z zagrożenia, jakie stanowią. I tak samo jest we wszystkich kursujących tam tramwajach i autobusach”.

Zdaniem pani Anieli może warto byłoby do akcji włączyć szkoły, które przypominałyby młodym ludziom o obowiązku noszenia maseczek. A na pewno pomogłyby kontrole zakończone mandatami. Jednak ZTM na razie nie ma tego w planach.

– Mając na względzie dobro wszystkich korzystających z komunikacji miejskiej, reagujemy na sygnały, że część pasażerów lekceważy obowiązek noszenia maseczek – tłumaczyła Małgorzata Pilichowska-Woźniak, zastępca dyrektora ZTM Poznań. – Dlatego cyklicznie, wspólnie ze strażą miejską przeprowadzamy akcje informacyjno-edukacyjne. Ich celem jest profilaktyka i zwiększanie świadomości naszych pasażerów. Zależy nam na wspólnym podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa sanitarnego w przestrzeni transportu publicznego oraz promowanie odpowiedzialnych zachowań.

Źródło: UMP