Poznań: “Mamy prawo! Mamy Konstytucję!”. Demonstracja pod muralem

Marcin Staniewski
– TSUE kolejny raz pokazuje, że w Polsce dzieje się źle, łamane jest prawo, Konstytucja, zagrożona jest praworządność – mówi Marcin Staniewski, organizator demonstracji.

Bezpośrednim powodem dzisiejszej demonstracji był wyrok wydany dwa dni temu przez Trybunał Sprawiedliwości UE, zgodnie z którym nowelizacje ustawy o KRS, które uniemożliwiły sędziom odwoływanie się od decyzji rady w procesie wyboru członków SN, mogą naruszać prawo Unii Europejskiej.

Wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości jest wiążący dla polskiego rządu, ale sam rząd jest innego zdania. 3 marca wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że “nie ma żadnej wątpliwości co do nadrzędności polskich norm konstytucyjnych nad innymi normami prawnymi. Potwierdzają to liczne rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, w różnych składach orzekających, od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej”.

Demonstrujący uważali jednak, że to TSUE ma rację, ponieważ nowelizacje ustawy o KRS doprowadziły do tego, że nie ma żadnej kontroli nad tym, według jakich kryteriów są powoływani przez prezydenta sędziowie Sądu Najwyższego.
– W unijnym porządku prawnym nie ma miejsca dla upolitycznionej KRS – mówi Beata Karczewska-Krzemińska, kolejna demonstrantka. – Nie ma miejsca dla upolitycznionych sądów i sędziów. Sądy muszą być niezależne, wolne od polityków, a sędziowie niezawiśli, orzekający zgodnie z własnym sumieniem, a nie nakazem polityków. Dzisiaj prawa do sądu, do odwołania pozbawieni są sędziowie, jutro tego prawa mogą być pozbawieni wszyscy obywatele! Muszą być wolne sądy, wolne media, bo bez nich nie ma wolnych ludzi, wolnej Polski.

Podziel się: