Galeria w Witrynach fot. ZKZL

Poznań: Mamy nową galerię – Galerię w Witrynach

To wspólny projekt Uniwersytetu Artystycznego i ZKZL. Ma na celu ożywienie przestrzeni miejskiej przez umieszczanie dzieł sztuki w… witrynach. A w czasie pandemii pozwala na ich bezpieczne podziwianie.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych postanowił nieodpłatnie, na okres 2-3 tygodni udostępnić puste lokale artystom związanym z Uniwersytetem Artystyczny w Poznaniu. Przez kilkanaście dni każdy poznaniak – ale nie tylko – będzie mógł poobcować ze sztuką w miejscach, które do tej pory były sklepami, punktami usługowymi czy gastronomicznymi. Co 2 – 3 tygodnie artyści będą prezentować się w innych miejscach Poznania.

Pierwsza odsłona projektu pod nazwą „Wszystko co stałe rozpływa się w powietrzu” prezentuje twórczość artystów plakatowych łącząc w sobie 3 różne wydarzenia, które zorganizowane zostały w ramach programu Miejskie Galerie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Poznań Art Week 2020.

Po pierwsze, witryny prezentują plakat Jana Jerzmańskiego, który otrzymał Grand Prix w konkursie „Poznań na plakacie”. Po drugie, prezentowane są dwa plakaty autorstwa Yossi Lemela z jego projektu poświęconego epidemii „Podróż do pandemii”. Ten izraelski artysta jest laureatem Nagrody im. Jana Lenicy przyznawanej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po trzecie wreszcie prezentowany jest wybór plakatów Grzegorza Marszałka, nestora poznańskiego plakatu, profesora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który zasłynął w swojej działalności wydawniczej, m.in. projektem layoutu poznańskiego IKS-a.

Wybór prac na inaugurację Galerii w Witrynach łączy się zatem niezwykle wyraziście z Poznaniem.

Pierwsze prace można oglądać w lokalu przy placu Cyryla Ratajskiego 1.

ZKZL

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze