Muzeum Pyry 5 fot. PLOT

Poznań: Mamy Muzeum Pyry

Co prawda w stolicy Pyrlandii takie muzeum powinno być oczywistą oczywistością – ale nie było. Przez wiele lat jakoś poznaniacy nie wykazywali chęci upamiętnienia sztandarowego produktu regionu w ten sposób. Jednak to niedopatrzenie zostało nadrobione. W Poznaniu działa już Muzeum Pyry.

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna postanowiła zbadać, co też Poznańskie Muzeum Pyry ma do zaoferowania. I okazuje się, że naprawdę dużo. Już przy wejściu miłośników pyr witają mapy przedstawiające nazwy warzywa stosowane w Polsce oraz Europie. Można się zdziwić, ile ich jest choćby w Polsce, a co dopiero w Europie! Są też i pyry we własnej osobie – na parapecie w doniczkach rosną sobie krzaczki ziemniaków. A w głównym korytarzu na miłośników słowa pisanego czeka biblioteczka z ciekawymi pozycjami na temat ziemniaków oraz wystawa dawnych zdjęć przedstawiających prace przy ich uprawie od sadzenia po wykopki.

Muzeum zwiedza się z przewodnikiem, który opowiada o bogatej historii pyry. Zaczyna się od kraju pochodzenia ziemniaków, sposobie, w jaki dostały się do Europy i jak zostały spopularyzowane na Starym Kontynencie. W historii pyr pojawia się sam Jan III Sobieski i powody, dla których pyry pojawiły się w Polsce dopiero w XVIII wieku.A w Barze Pod Pyrą można poznać wszechstronność zastosowań ziemniaka w kuchni.

Oczywiście atrakcji jest tam znacznie więcej – ale żeby je poznać, trzeba się tam wybrać. Muzeum Pyry znajduje się przy ul. Wronieckiej 18 (wejście od ul. Mokrej) od wtorku do niedzieli, między 10:00 a 18:00 (ostatnie wejście o 17:00). Bilety wstępu kosztują 18 zł normalny, 16 zł ulgowy.

PLOT, el

Dodaj komentarz

avatar