Poznań: Maltanka świętowała 50. urodziny na festynie (ZDJĘCIA)

50 lat kolejki parkowej Maltanka fot. Sławek Wąchała

Przejażdżki „gośćmi” urodzin Maltanki, czyli zabytkowymi wagonami i lokomotywami wąskotorowymi, występy, konkursy i wystawa poświęcona dawnej technice kolejowej. Tak wyglądał dzisiejszy festyn rekreacyjny z okazji 50. urodzin. A wieczorem dalszy ciąg atrakcji.

Goście festynu mogli posłuchać występów, pomalować kartonowe ciuchcie, odwiedzić mobilne planetarium oraz wziąć udział w konkursach, w tym także o kolejce Maltanka, z nagrodami. Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa, które tworzy izbę pamięci „Stacja Stęszew”, przygotowało plenerową wystawę zbiorów związanych z dawną techniką kolejową, umundurowaniem i archiwalnymi dokumentami, a na stacji Maltanka można było też oglądać fotografie dawnej kolejki.

Chętni mogli się przejechać drezyną i „gośćmi” urodzin Maltanki – ponieważ z okazji urodzin kolejki do Poznania zjechało kilka zabytkowych parowozów i wagonów. Pasażerowie mieli możliwość przejażdżki m.in. wagonami Żnińskiej Kolei Wąskotorowej, wagonami z TWKP z Białośliwia oraz „kowbojką”, czyli wagonem Bxhi 00300014 254-1, wyprodukowanym prawdopodobnie w 1912 roku i początkowo służącym jako wagon bagażowy. „Kowbojka” jest obecnie najstarszym czynnym wagonem pasażerskim na Kolei Parkowej Maltanka.

Warto nad Maltę przyjść także wieczorem – o godz. 22.00 rozpocznie się pokaz taboru wąskotorowego „światło, dźwięk i para”. Zobaczyć będzie można m.in. parowozy: Borsig Bn2t z Maltanki, Lowa 26004 z Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu i legendarnego „ryjka”, który w tym roku obchodzi 90. urodziny.

Podziel się:

Ostatnio dodane: