Poznań: Majówka z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości

Ułani zmiana warty5 fot.S.Wachala
W tym roku nie będziemy oglądać koni i ułanów, nie będzie kolejnej edycji „Witaj majowa Jutrzenko”. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości apeluje: zostańcie w domach, otwórzcie komputery i świętujcie online. Muzeum przygotowało wiele atrakcji!

O czym warto pamiętać 1 maja? To święto wszystkich ludzi pracy. W Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 można zobaczyć, jak traktowano ludzi pracy w powojennej Polsce Ludowej. Jednym z elementów ekspozycji jest warsztat w HCP, czyli w tamtych latach ZISPO (Zakłady Metalowe imienia Józefa Stalina Poznań). Na tablicy widać postulaty robotników z 1956 roku.

2 maja to Dzień Flagi, jedno z piękniejszych świąt państwowych, wyrażające dumę z naszych symboli narodowych. Dlaczego ta data? Wyjaśnienie w filmie z Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli poniżej.

Symbole narodowe najdobitniej wyrażają nasze emocje w różnych momentach historii. Przykłady można mnożyć, a w placówkach WMN (Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956, Muzeum Armii ‘Poznań”) można zobaczyć kilka niezwykle interesujących przykładów:

– orzełek z II wojny światowej – w 1982 roku do naszego muzeum trafił strzęp amarantowej tkaniny z wyhaftowanym wizerunkiem orła białego i dołączonym listem. Ofiarodawca informował, że to emblemat ze sztandaru wojskowego jednego z pułków, który uczestniczył w kampanii wrześniowej. Przed Niemcami uratował go jeden z żołnierzy. Znawcy uważają jednak, że ten orzełek przypuszczalnie był częścią znaku patriotycznego z czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości (stąd brak korony) wieszanego na ścianie, mógł też pochodzić z okresu formowania jakiegoś oddziału wojskowego.

– 28 czerwca 1956 roku – tzw. „Czarny Czwartek”. Zdeterminowani poznaniacy wyszli na ulice, protestując przeciwko ludowej władzy i domagając się godnego życia i warunków pracy. W tłumie pojawiają się patriotyczne hasła i religijne pieśni. Spontanicznie ludzie sięgają po narodowe flagi.

– opaska „Solidarności” z lat 80-tych”. Związkowcy nie tylko nosili biało-czerwone opaski na ramionach, ale także zawarli polską flagę w logotypie „Solidarności”.

3 maja to święto upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Co związanego z tym fragmentem polskiej historii znajdziemy w zbiorach muzeum? Między innymi zdjęcia słynnego, poznańskiego fotografa, Kazimierza Gregera, który udokumentował pierwsze w wolnej Polsce poznańskie obchody Konstytucji 3 maja w 1919 roku. Uroczystości zorganizowane na lotnisku w podpoznańskiej Ławicy to była przede wszystkim msza święta oraz defilada wojsk wielkopolskich, w której uczestniczyli również przedstawiciele armii koalicyjnych.

Na zdjęciach widzimy znane postacie m.in. arcybiskup poznański i gnieźnieński oraz prymas Polski Edmund Dalbor, gen. Józef Dowbor Muśnicki, ks. Stanisław Adamski, a także prezydent Poznania Jarogniew Drwęcki z małżonką. W dniu tym odbyła się na Malcie uroczystość rozpoczęcia usypywania Kopca Wolności.

WMN zaprasza też 3 maja na Koncert Domowy Trzeciomajowy u Jacka Kowalskiego – znanego pieśniarza i wykonawcy starych, polskich pieśni na żywo w internecie przy surowej gitarze o godz. 17.00

WMN, el

 

Podziel się: