Poznań ma nowy mural. Poświęcony lotnictwu

mural os. Pod Lipami fot. Instytut Poznański

Można go znaleźć na osiedlu Pod Lipami 6, a powstał z okazji 100. rocznicy pierwszego lotu cywilnego w Polsce. Jego uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 5 października.

Inicjatorem powstania muralu jest Instytut Poznański, który w ten sposób chciał upamiętnić pierwszy lot pasażerski w ruchu komercyjnym z Poznania do Warszawy, który odbył się 28 maja 1921 roku.

„Dwa pierwsze połączenia lotnicze zostały uruchomione na linii Poznań-Warszawa i Poznań-Gdańsk, a operatorem linii było Poznańskie Towarzystwo Lotnicze Aero Targ” – informują pomysłodawcy powstania muralu. – „Towarzystwo uruchomiło je z okazji pierwszych Targów Poznańskich, które wtedy promowały przemysł w odradzającej się Rzeczpospolitej”.

Mural przedstawia samolot Junkers F-13, bo to właśnie on 100 lat temu wzniósł się w powietrze, aby przewieźć pierwszych mieszkańców Poznania do Warszawy. Na muralu można również zauważyć najważniejsze obiekty architektoniczne Poznania, a w tle – budynki Warszawy.

Uroczyste odsłonięcie muralu jest planowane na 5 października, a dokonają go przedstawiciele Instytutu Poznańskiego, a także lotnictwa cywilnego w Polsce.

Źródło: Instytut Poznański

Podziel się: