Poznań: Linie turystyczne wyruszyły na trasy! Jakie atrakcje w tym roku?

Nowa autobusowa linia turystyczna nr 102 w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu fot. Sławek Wąchała

Tramwaj 4N1, tramwaje GT8 i GT6, a z autobusów DAF i Neoplan N4020 – od 30 kwietnia po Poznaniu znów kursują linie turystyczne. Miejski przewoźnik przygotował dla miłośników miejskiej komunikacji sporo atrakcji.

30 kwietnia na turystyczną linię tramwajową 0 będą wyjeżdżać dwa składy: N+ND oraz 4N1+ND, które wspólnie będą obsługiwać wszystkie kursy.
„Wagon typu 4N1 miał już swoją poznańską premierę podczas otwarcia trasy na Naramowice, wzbudzając olbrzymie zainteresowanie” – przypomina MPK. – „Został wyprodukowany w 1958 roku w Chorzowie, do 1992 roku woził pasażerów w Poznaniu. Później został przekwalifikowany na wagon gospodarczym aż z czasem przestał być użytkowany. Kupiło go i odrestaurowało MPK S.A. w Krakowie. W tym sezonie – dzięki wsparciu partnera, czyli firmy GÜLERMAK – będzie kursował na „zerówce”.

Na linii 0 pojawią się także: w niedzielę, 1 maja – tramwaj GT8; w poniedziałek 2 maja – GT6; natomiast we wtorek, 3 maja – skład wagonów 105N.

Atrakcji nie zabraknie także na liniach autobusowych. Jako linia nr 100 będą kursowały DAF oraz Neoplan N4020, który był pierwszym niskopodłogowym autobusem w Polsce.
– Został zakupiony przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie w 1994 roku od Biura Handlowego Neoplan Polska, prowadzonego wówczas przez Pana Krzysztofa Olszewskiego, późniejszego założyciela firmy Solaris – przypomina Mateusz Figaszewski z Solaris Bus & Coach. – Autobus jeździł przez wiele lat w warszawskich barwach, przewoził pasażerów na regularnych liniach, a następnie służył jako mobilny punkt informacyjny o budowie drugiej linii metra. Gdy zakończył służbę w MZA Warszawa, firma Solaris Bus & Coach odkupiła go i odrestaurowała.

30 kwietnia Neoplan będzie kursował o godz. 11.00, 14.00 i 16.00 (odjazdy z przystanku Poznań Główny) oraz o 11.45, 14.45 i 16.45 (odjazdy z przystanku Nowe Zoo). Wyczekiwany przez wielu pasażerów „ogórek” będzie z kolei kursował na linii nr 102.

W niedzielę, 1 maja na linii 100 kursować będzie Jelcz PR110 oraz DAF. W poniedziałek, 2 maja – Jelcz PR110 oraz MAN; natomiast we wtorek, 3 maja – DAF oraz Solaris Urbino 12 z 1999 roku. Ten ostatni był pierwszym sprzedanym przez firmę Solaris Bus & Coach autobusem z rodziny Urbino i kursował już na liniach turystycznych rok temu. Warto pamiętać, że był na tamte czasy bardzo nowoczesny: rozwiązania takie jak np. funkcja przyklęku czy ABS, były w tamtych czasach nowością w Polsce.

Podziel się:

Ostatnio dodane: