Poznań: Likwidacja wydzielonych stref w tramwajach i autobusach

strefa wydzielona, autobusy, tramwaje, fot. MPK
Ponieważ jest coraz mniej zakażeń koronawirusem i coraz więcej osób zaszczepionych – od przyszłego tygodnia nie będzie już stref buforowych w pojazdach MPK Poznań, jak poinformowała spółka.

Wydzielone strefy w pobliżu kabin kierowców i motorniczych wyznaczone zostały wiosną 2020 roku z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-COV-2, by kierowcy i motorniczowie czuli się bezpieczniej. Teraz, gdy zachorowań jest coraz mniej, a coraz więcej osób, także kierowców i motorniczych, jest zaszczepionych przeciwko covid-19, strefy buforowe będą znoszone.

Ponieważ wydzielone strefy obejmowały pierwsze drzwi oraz siedzenia z przodu pojazdu, po ich likwidacji tramwajami i autobusami będzie mogło podróżować więcej osób, a podczas wsiadania i wysiadania ponownie – jak przed pandemią – będzie można korzystać z pierwszych drzwi.

Jednocześnie we wszystkich pojazdach obsługujących linie komunikacyjne organizowane przez ZTM w Poznaniu przywrócone zostaje indywidualne otwieranie drzwi przez pasażerów, także na przystankach stałych. Od poniedziałku 14 czerwca, aby wsiąść czy wysiąść z pojazdu, należy nacisnąć właściwy przycisk znajdujący się przy lub na drzwiach.

We wszystkich pojazdach nadal będą się znajdowały urządzenia umożliwiające odkażanie rąk, więc nadal będzie można z nich korzystać, co przy samodzielnym otwieraniu drzwi z pewnością sie przyda. MPK przypomina też, że mimo złagodzenia obostrzeń i wchodzącego od 26 czerwca 100-proc. obłożenia autobusów i tramwajów – nadal obowiązuje w nich zakrywanie nosa i ust maseczką.

MPK Poznań i inni operatorzy ZTM w Poznaniu – w trosce o bezpieczeństwo pasażerów – przez cały czas prowadzą dezynfekcję pojazdów. Wszystkie pojazdy codziennie są myte i odkażane – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dodatkowo dezynfekowane są poręcze, biletomaty, kasowniki i inne elementy wyposażenia pojazdów, najczęściej dotykane przez pasażerów. Odbywa się to każdorazowo, gdy pojazd wraca do zajezdni po zakończeniu kursu. Niezależnie od tego zajezdnie prowadzą cyklicznie ozonowanie pojazdów.

MPK