Poznań: Leśnicy apelują o zabieranie śmieci. „To śmiertelna pułapka dla zwierząt”

zabite chrząszcze fot RDLP
Puste puszki, butelki, opakowania mogą stać się śmiertelną pułapką dla zwierząt, jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. I bardzo często leśnicy znajdują martwe zwierzęta w puszkach czy butelkach.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu opublikowała zdjęcie kilkudziesięciu martwych żuków, które zginęły, bo nie umiały się wydostać z plastikowej butelki.

„W wyrzuconych puszkach i butelkach ginie mnóstwo owadów zwabionych zapachem piwa, czy sfermentowanego napoju” – informuje RDLP. – „Głównie giną bardzo pożyteczne żuki leśne, których masowa śmierć jest ogromną stratą dla ekosystemu. Żuk leśny to sprzymierzeniec leśników. Zwie się go potocznie gnojarzem, ponieważ często odżywia się odchodami. Je także butwiejące liście, igliwie, mech i korę drzew, dlatego można go śmiało uznać za leśnego sanitariusza”.

Żuki zakopują także nadmiar pokarmu w podziemnych tunelach, tworząc zapasy dla siebie i swoich larw. Jak wyjaśniają leśnicy, takie zachowanie pozwala nie tylko utrzymać las w czystości, ale także poprawia jakość i strukturę gleby. Martwe cząstki bowiem ją użyźniają, a tunele spulchniają.

„Jak widzicie, ma on w lesie do zrobienia kupę roboty” – podsumowuje RDLP. – „Wyobraźcie sobie, że taka jedna wyrzucona puszka, czy butelka, może być grobem dla setek różnych owadów, w tym chrząszczy. W tej na zdjęciu było ich ponad pięćdziesiąt Pamiętajcie o tym idąc do lasu na spacer. Nie śmiećcie! Dla człowieka pusta butelka to tylko śmieć, dla zwierząt śmierć w męczarniach”.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: