Poznań: Ławica zdobyta!

Powstańcy wielkopolscy znów pokonali Niemców i zdobyli Ławicę, tracąc przy tym tylko jednego człowieka i zgarniając największy łup w historii wojska polskiego.

Zgodnie z tradycją przed starym terminalem portu lotniczego organizatorzy zdobywania Ławicy najpierw przypomnieli historię tej akcji, a później przystąpili do walk. Zgodnie z tradycją najpierw do niemieckiej załogi udali się negocjatorzy, którzy zaproponowali poddanie placówki. Ponieważ jednak Niemcy odmówili – zaczęła się bitwa o Ławicę.

Po wytężonej walce powstańcy zdobyli lotnisko, żołnierze niemieccy poddali się powiewając białą flagą. A później wszyscy razem udali się na piknik, by omówić wrażenia i dokonania razem ze sporą grupą widzów, którzy chcieli zobaczyć zdobywanie lotniska na żywo.

Atrakcjami dla widzów była dodatkowo replika myśliwca Fokker DVIII, armaty i samochód sanitarny na bazie Forda T z 1914 roku.

Komu nie udało się zobaczyć ataku w niedzielę – może się wybrać na lotnisko 6 stycznia, bo atak będzie powtórzony. Tym razem jednak rozpocznie się o 6.30 na tzw. Wzgórzu Berlińskim, czyli na odcinku ulicy Przytocznej za lotniskiem. Tego dnia zostaną też złożone kwiaty na pomniku powstańców na Ławicy.

el fot. Sławek Wąchała

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze