Poznań: Latające psy zapraszają na Cytadelę!

latające psy, Cytadela fot. UMP

Od piątku na poznańskiej Cytadeli trwają zawody World Finals USDDN Polska 2022 popularnie zwane zawodami “latających psów”. Niedziela 18 września to trzeci, ostatni dzień zawodów, które odbywają się na polanie przy Dzwonie Pokoju.

Jak tłumaczył Dariusz Radomski, organizator zawodów, światowe zmagania dogfrisbee World Finals USDDN Polska 2022 to mistrzostwa freestylowo-dystansowe, odbywające się w dwóch konkurencjach, podczas których psy aportują latające dyski, wykonując prawdziwie akrobatyczne ewolucje w powietrzu.

– To bezprecedensowe wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy w historii zawody tej rangi odbędą się poza Stanami Zjednoczonymi – podkreśla Dariusz Radomski. – Dogfrisbee jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin kynologicznych na świecie, mającą rzesze miłośników również w naszym kraju. Cieszymy się, że światowa organizacja dogfrisbee powierzyła ją Polsce.

– Widowiskowe zawody bazują na umiejętnościach, wymagających współpracy człowieka z psem – dodaje Anna Radomska, główna sędzia zawodów. – Celem zabawy freestyle jest umożliwienie zespołom – człowiek i pies – prezentacji technik i figur dogfrisbee w formie programu. Gra freestyle’owa powinna być finalną syntezą umiejętności i kreatywności wypracowanych przez człowieka i psa.

Zawody “latających psów”oficjalnie otworzył prezydent Jacek Jaśkowiak.  Tradycyjnie towarzyszy im Kejtrówka, czyli piknik edukacyjny dla właścicieli i miłośników psów organizowany jest w ramach miejskiego programu “Kejter też poznaniak”. Odbywa się w godzinach od 10.00 do 18.00, również na polanie przy Dzwonie Pokoju. W tym roku tematami wiodącymi są odpowiedzialna adopcja, czipowanie i obowiązek sprzątania po swoich psach. Na miejscu są także psi behawioryści, lekarze weterynarii i specjaliści kynoterapii.

Swoje stoisko ma poznańskie schronisko dla zwierząt oraz straż miejska: strażnicy podpowiedzą, jak zgodnie z prawem korzystać z psem z terenów parkowych oraz jak sprzątać nieczystości. Rozdawane będą poradniki kejtrowe oraz woreczki na psie odchody, będzie można także zaktualizować dane w czipie zwierzęcia. Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Przyborówku i Ruścu będą zbierać karmę dla swoich podopiecznych – potrzebna jest także specjalistyczna: gastro intestinal – a także inne przedmioty, jak miski zabawki, gryzaki czy smycze.

Sa też obecne fundacje prozwierzęce, a dla najmłodszych miłośników psów przewidziano konkursy i spektakle: Centrum Sztuki Dziecka i Teatr Animacji przygotowały przedstawienie teatralne “Karmelek” a Art Bonsai wystawi spektakl muzyczny “Jak rozmawiać trzeba z psem”. Natomiast wśród zaplanowanych atrakcji są pokazy psów pasterskich zaganiających owce, psów policyjnych i ratowniczych ochotniczej straży pożarnej oraz pokazy psich zaprzęgów. Będzie też fotobudka, w której będzie można sobie zrobić zdjęcie ze swoim pupilem.

Podziel się: