Poznań: Łańcuch Światła po raz kolejny wsparł sędziów

Łańcuch Światła 2
Swoje poparcie dla sędziów ogłosili nauczyciele i młodzież walcząca o zahamowanie niszczenia środowiska naturalnego. „Bez sprawiedliwości i edukacji nie będzie dobrego państwa” – powiedziała Anna Schmidt-Fic, nauczycielka.

Bezpośrednim powodem tego spotkania na placu Mickiewicza było okazanie wsparcia wymiarowi sprawiedliwości – wieczorem 12 grudnia posłowie klubu PiS zgłosili projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Zdaniem przeciwników tej ustawy jest ona dowodem na upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości i narzędziem dla władzy na usuwanie niewygodnych sędziów, o innych poglądach politycznych.

Anna Schmidt-Fic zadeklarowała pełne wsparcie nauczycieli dla pracowników wymiaru sprawiedliwości i przypomniała, że nauczyciele doskonale wiedzą, jak to jest – po czerwcowym zamachu władzy na Kartę Nauczyciela.
– Stajemy dziś solidarnie z sędziami, bo bez sprawiedliwości i edukacji nie będzie dobrego państwa – mówiła. – Bo po zamachu na Kartę Nauczyciela ministerstwo może zechcieć się pozbywać również niewygodnych nauczycieli. Wystarczy jeden „Tęczowy piątek”.

Obecni odpowiedzieli jej skandując hasło „wolne sądy, wolna szkoła”.

W imieniu młodzieży ze Strajku Klimatycznego mówiła Wiktoria Jędroszkowiak, która zwróciła uwagę na to, że polski rząd jako jedyny nie przyjął Zielonego Ładu dla Europy, który oznacza zobowiązanie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

– Sądownictwo, praworządność to podstawa walki o nasze prawa, także te dotyczące ekologii – podkreśliła Wiktoria Jędroszkowiak.

“Chcemy Polski, urzeczywistniającej zasady sprawiedliwości społecznej – zapisane w Konstytucji RP.Chcemy Polski, w której sędziowie tak jak wszyscy pracownicy, nie muszą obawiać się o życie i zdrowie swoje i swoich rodzin, nie muszą patrzeć z niepewnością w przyszłość. Protestujemy, bo chcemy żeby politycy nareszcie zobaczyli nas – Polki i Polaków” – podsumowali organizatorzy.

Lilia Łada, fot. L. Łada

Podziel się:

Ostatnio dodane: