wojewoda Łukasz Mikołajczyk, Agnieszka Pachciarz, Andrzej Trybusz

Poznań: “Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dysponuje testami” – twierdzi wojewoda wielkopolski

Testy są, a informacje zawarte w tytule artykułu “Gazety Wyborczej” – „W laboratorium poznańskiego sanepidu skończyły się testy ” są nieprawdziwe i mogą wprowadzać opinię publiczną w błąd. Taką informację nadesłało nam biuro prasowe wojewody wielkopolskiego.

Przypomnijmy: “Gazeta Wyborcza” opublikowała dziś rano artykuł, z którego wynikało, że do środy wieczorem wykonano już 926 testów z 1000, jakimi dysponuje laboratorium WSSE w Poznaniu. Czy testów brakuje? To jedna z możliwych odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre osoby w szpitalu muszą czekać aż 5 dni na wyniki – bo nie ma testów, by wykonać badanie.

Jednak wojewoda Łukasz Mikołajczyk stanowczo temu zaprzecza.
“Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dysponuje testami i od 4 marca do dziś (19 marca) wykonuje badania nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę” – czytamy w odpowiedzi biura prasowego wojewody. – “Jedyne wyłączenie z uwagi na montaż nowego aparatu nastąpiło w sobotę, 14 marca od godz. 15.00 do godzin wieczornych. Łącznie (stan na 18 marca) wykonano 926 testów. Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej rozpoczęło współpracę m.in. z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, co spowoduje zwiększenie łącznej dziennej liczby badanych próbek ze 120-130 do około 300.

Sugerowanie na podstawie wypowiedzi anonimowych lekarzy, że w Wielkopolsce jest za mało przypadków względem innych województw, jest skrajnie nieodpowiedzialne i zaprzecza jakimkolwiek faktycznym danym.

Apelujemy do wszystkich przedstawicieli mediów, aby w obecnej sytuacji w sposób szczególny dbać o rzetelność materiałów prasowych i ich tytułów, które mogą manipulacyjnie oddziaływać na opinię publiczną, wywołując nieuzasadniony strach czy panikę. Sensacyjność nie może dominować nad prawdą”.

Do tej pory (19.03.) w Wielkopolsce 14 osób zostało zakażonych koronawirusem, jedna osoba zmarła.

WUW, el

37
Dodaj komentarz

avatar
Danuta Trubacz
Danuta Trubacz

To że testów nie ma to prawda ! Chyba że już dotarły z chin

Danuta Trubacz
Danuta Trubacz

Ludzie chorują w domach i nie mają żadnej pomocy powtarzam żadnej !!

Ewa Pospieszna
Ewa Pospieszna

Wojewoda jak zawsze mija się z prawdą …

Danuta Trubacz
Danuta Trubacz

Niech w koñcu powiedzą ludzoim prawdę !nie ma odzieży nie ma karetek a panie z sanepidu mają związane ręce wiem co mówię bo dwa dni błagałam o pomoc dla mojego męża i usłyszałam że niestety tylko niewydolność oddechowa spowoduje że przyjedzie karetka czyli wtedy gdy już prawie człowiek może umrzeć to wszystko to kłamstwa i bajki takie słowa padły z ust pani która pracuje w sanepidzie. Więc drodzy państwo ratujcie się sami !

Elżbieta Krzywobłocka
Elżbieta Krzywobłocka

Pisowski wojewoda klamie na zlecenie. Przecież pracują na Pada.