różaneczniki 2 Kaliska fot UMP

Poznań: Kwitnące różaneczniki na Kaliskiej

Poznaniacy, którzy kochają różaneczniki i azalie, a nie mogą się wybrać do Kórnika, by je podziwiać – mogą zajrzeć na ulicę Kaliską. Właśnie wspaniale zakwitły tam różaneczniki na zrewitalizowanym skwerze.

Skwer nosi imię abpa. Edwarda Likowskiego i znajduje się pomiędzy ulicami Jana Pawła II a Kaliską. i to właśnie tam można teraz podziwiać kwitnące rododendrony (różaneczniki).
Rewaloryzacja skweru rozpoczęła się w 2017 roku od sporządzenia niezbędnej dokumentacji. W 2018 r. przystąpiono do budowy układu komunikacyjnego, a w 2019 r. – zagospodarowano zieleń i wyposażono skwer w małą architekturę – ławki i kosze na śmieci.

Teraz na skwerze mamy automatyczny system nawadniania, 1 ha trawników, 6780 roślin okrywowych, 228 drzew liściastych, 1300 traw ozdobnych, 16 875 kwiatów cebulowych oraz 306 różaneczników, które właśnie zaczęły kwitnąć. To jedyne takie miejsce w Poznaniu.

– Efekt jest bardzo interesujący. Nie ma drugiego miejsca w Poznaniu, gdzie rosłaby tak duża liczba różaneczników – zauważa Monika Sobczak z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Skwer zostanie jeszcze wyposażony w drewniany taras oraz leżaki wypoczynkowe.

Koszt realizacji prac to 1,1 mln zł. Rewaloryzację przeprowadzono ze środków Rady Osiedla Rataje. Całkowita powierzchnia skweru wynosi 1,4 ha.

UMP, el