140 lat MPK w Poznaniu Parada fot. Sławek Wąchała

Poznań: Kursują linie turystyczne. Kto chce się przejechać „księżniczką”?

Linie turystyczne: tramwajowa 0 i autobusowe 100 oraz linia 102 już kursują. A dziś miłośnicy starych tramwajów będą mieli okazję przejechać się „księżniczką”, czyli tramwajem 102Na.

Jak informuje MPK, linia turystyczna 0 7 maja jest obsługiwana tramwajem 102Na, zwanym księżniczką, a 8 maja na jej trasę wyruszy wagon 4N1 – to też wyjątkowa okazja, bo ten tramwaj jest w Poznaniu gościnnie w tym sezonie, a przyjechał z Krakowa.

„To jego „wielki powrót” na poznańskie torowiska” – przypomina MPK. – „Tramwaj, wyprodukowany w 1958 roku w Chorzowie, do 1992 roku woził pasażerów w Poznaniu. Później został przekwalifikowany na wagon gospodarczy, a z czasem przestał być użytkowany. MPK S.A. w Krakowie kupiło go i, odrestaurowało, a na ten sezon udostępniło na poznańskie linie turystyczne”.

Do obsługi linii 100 zaplanowane zostały 7 maja Jelcz PR110 oraz MAN NG313 z 2003 roku, a 8 maja Jelcz PR110 oraz Solaris Urbino 12, czyli pierwszy sprzedany przez firmę Solaris Bus & Coach autobus z rodziny Urbino.

Solaris Urbino 12 będzie kursował również 7 maja, ale na linii 102. Przypomnijmy, że ten autobus dowiezie pasażerów do Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fortu VII oraz Muzeum Broni Pancernej.

Na pokładzie zabytkowych pojazdów jest możliwość zapłaty za bilet kartą u konduktora.

Miłośnicy kolei mogą natomiast wybrać się w podróż kolejką Maltanka, kursującą oczywiście nad Maltą, którą w weekendy co pół godziny można dojechać do Nowego Zoo, podziwiając piękne widoki na jezioro i odrestaurowany park Tysiąclecia.