Poznań: Które placówki kultury będą otwarte po majówce?

Biblioteka Raczyńskich i Muzeum Narodowe
Wszystko wskazuje na to, że jeszcze jakiś czas po odmrożeniu kultury przez premiera Morawieckiego muzea, galerie i ośrodki kultury pozostaną zamknięte. “Musimy wcześniej poznać rygory sanitarne i do nich dostosować” – tłumaczy CK Zamek. Na szczęście mamy akcję #Poznanwspiera.

jak powiedział Mateusz Morawiecki podczas swojej konferencji prasowej, od 4 maja mogą zacząć działać biblioteki, muzea i galerie – oczywiście z zachowaniem obostrzeń obowiązujących z powodu koronawirusa, jak o tym informowaliśmy. 

Martyna Nicińska, rzeczniczka prasowa CK Zamek, podkreśla, że wszyscy pracownicy z niecierpliwością czekają na dzień, w którym będą mogli ponownie powitać gości w swoich progach, a szczególnie w pięknych, odnowionych wnętrzach zachodniego skrzydła.
– Spoczywa na nas jednak ogromna odpowiedzialność za zdrowie naszych pracowników i naszej publiczności. Jesteśmy zaskoczeni decyzją rządu o otwarciu instytucji kultury już w najbliższy poniedziałek – wyjaśnia rzeczniczka. – Gdybyśmy trzymali się ściśle tej daty, to biorąc pod uwagę „majówkę”, zostałoby nam bardzo mało czasu na przygotowania. Otwarcie Centrum Kultury Zamek 4 maja wydaje nam się nierealne i niebezpieczne. Musimy wcześniej poznać rygory sanitarne i do nich dostosować. Bezpieczeństwo pracowników i gości jest dla nas priorytetowe. Jak tylko będziemy gotowi na otwarcie drzwi do Zamku, niezwłocznie o tym poinformujemy.

W podobnym duchu wypowiada się dyrekcja Biblioteki Raczyńskich. Tu także od chwili, gdy stało się wiadome, że placówki kultury będą mogły zostać otwarte, trwają przygotowania do otwarcia biblioteki. Jednak to sporo pracy, bo też sama biblioteka jest przecież potężnym organizmem liczącym kilkanaście filii, a każda z nich ma swoją specyfikę.
“Informujemy, że jesteśmy w trakcie przygotowań związanych z dostosowaniem placówek bibliotecznych oraz zasad korzystania z Biblioteki Raczyńskich w nowym reżimie sanitarnym” – napisała dyrekcja. – “Rząd uchylił zakaz działania bibliotek zaznaczając, iż: “instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący dana placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną”. O dacie ponownego otwarcia biblioteki oraz nowych zasadach korzystania z naszego księgozbioru poinformujemy po 4 maja”.

Na szczęście całkiem sporo kultury czeka na nas w internecie dzięki akcji Poznań Wspiera – pakiet działań w trosce o ludzi kultury.

Na pakiet #Poznanwspiera składają się następujące elementy:

Konkurs #KULTURANAWYNOS – Miasto Poznań uhonoruje autorów najciekawszych inicjatyw, którzy włączyli lub włączają się w akcję #kulturanawynos, prezentując swoje działania: twórcze, edukacyjne, animacyjne w sieci lub w inny, dostępny obecnie sposób (maj),
Dodatkowy nabór małych grantów z myślą o realizacji najciekawszych projektów w trakcie trwania narodowej kwarantanny oraz po jej zakończeniu (maj/czerwiec),
Nowy program stypendiów twórczych, bez ograniczeń wiekowych dla kandydatek i kandydatów (czerwiec/lipiec),
Solidarnościowe programy sektorowe, wspierane przez Miasto w drodze porozumień z instytucjami kultury i innymi podmiotami (w trakcie),
Realizacja badań poznańskiego środowiska kultury umożliwiająca projektowanie innych metod i narzędzi wsparcia (maj/czerwiec).

Założenia pakietu #poznanwspiera zostały przedstawione do konsultacji partnerom społecznym i instytucjonalnym. Szczegółowe zasady poszczególnych elementów pakietu zostaną ogłoszone w osobnych informacjach prasowych.

UMP, el

Podziel się: