Mateusz Morawiecki fot. gov.pl

Mateusz Morawiecki: Otwieramy gospodarkę. Ale ostrożnie

Galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe otwarte od 4 maja, a żłobki i przedszkola od 6 maja – zapowiedział premier podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Zaapelował też jednocześnie o zachowanie ostrożności i dystansu społecznego.

Premier Morawiecki powiedział na początku, że dziś jest bardzo szczególny dzień – 370 osób wyzdrowiało, więc z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że osób zdrowych przybywa szybciej niż zakażonych.

– Jesteśmy przekonani, ze kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale nie możemy mieć pewności że przejęliśmy ją całkowicie – zastrzegł premier. – I że tak będzie za miesiąc, za dwa czy za trzy. Dlatego luzowanie obostrzeń musi się odbywać rozważnie i ostrożnie. W Belgii, Holandii, Hiszpanii liczba przypadków na milion mieszkańców kilkakrotnie wyższa niż w Polsce. To przestroga dla nas, żebyśmy dopasowali nasz system luzowania zakazów. Otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy reguł bezpieczeństwa społecznego. Pamiętajmy: z domu nadal wychodzimy do pracy, na zakupy i w sprawach ważnych dla zdrowi. Trzymajmy się tego.

Na czym więc będzie polegać otwarcie gospodarki? Od 6 maja będzie można otworzyć żłobki i przedszkola.
– Ostateczne decyzje podejmą organy założycielskie, ale my to umożliwiamy – podkreślił premier. – Dla osób, które nie będą mogły oddać dzieci do tych placówek, nadal będziemy mieli zasiłek opiekuńczy. Dodatkowo zaopatrzymy placówki w środki dezynfekcyjne, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom.

Od 4 maja będą otwarte hotele.
– Od 4 maja, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie, tworząc większe ryzyko zakażenia – wyjaśnił premier. – Zachowajmy obostrzenia jeszcze na przerwę majową.

Czynne od 4 maja będą także muzea, galerie i biblioteki. Wszędzie jednak będą obowiązywać obostrzenia, czyli jeden klient na 15 metrów kwadratowych i zasada zachowania dystansu społecznego.
– Te zasady zostały wypracowane razem z reprezentantami galerii i wierzę, że będą się trzymali tych obostrzeń – dodał Mateusz Morawiecki.

Luzowanie obejmie też rehabilitację – ministerstwo zdrowia otrzymało mnóstwo próśb na ten temat, więc ze względu na to, że są to zabiegi bardzo ważne dla zdrowia, one również zostały przywrócone. Czynne będą znów muzea, galerie i biblioteki.
– To także zależy od organów założycielskich, ale my to umożliwiamy – wyjaśnił premier. – Nadal trzeba będzie zachować odpowiedni dystans, ale niektóre muzea są bardzo duże, będzie więc możliwość zwiedzania.
Już wcześniej – jak informowaliśmy – premier zapowiedział dopuszczenie uprawiania sportu na boiskach i innych obiektach sportowych na wolnym powietrzu również od 4 maja.

Minister Łukasz Szumowski również zaapelował o rozsądek i przestrzeganie obostrzeń, a także noszenie maseczek.
– Jechałem wczoraj do pracy rowerem i ogromna liczba ludzi nie ma maski w ogóle albo maski zsunięte na brodę – powiedział. – To nie jest objaw odwagi, to jest objaw egoizmu przy tej skali zakażeń. Nośmy je, żeby chronić innych.
Minister Szumowski podkreślił też konieczność utrzymywania dystansu społecznego i nie gromadzenia się.
– To nasza odpowiedzialność, na ile będziemy unikać zgromadzeń – powiedział. Zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób nadal obowiązuje i nie rekomendujemy dużych spotkań typu wesela czy duże imprezy towarzyskie.

W kolejnych tygodniach zostaną otwarte kina i teatry, choć tu jeszcze nie padł  żaden konkretny termin. Wcześniej niż za dwa tygodnie wrócą rowery miejskie, choć premier zastrzegł, że każdy, kto będzie chciał z nich skorzystać, powinien mieć środek dezynfekcyjny. Ruszy też specjalny program pomocy dla domów opieki społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, żeby ochronić tych najsłabszych pacjentów.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że kolejne złagodzenia będą wchodzić w cyklu dwutygodniowym, jednak może się to zmieniać, bo wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej. Pod uwagę będą brane przyrost zachorowań, dystansowanie społeczne i wydajność służby zdrowia. Od tego zależy, jak szybko będziemy rozpoczynali kolejne etapy uwalniania gospodarki.
– Na razie wykorzystywane jest mniej niż 30 proc. łóżek szpitalnych, jesteśmy w bardzo bezpiecznym położeniu – powiedział premier, apelując jednak o rozsądek podczas rozrywek w czasie długiego weekendu majowego.
– Majówka to czas wolny, ale nie może być wolny od ostrożności – podkreślił.

Lilia Łada

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze