chodnik do remontu, ul. Małeckiego fot. ZDM

Poznań: Które chodniki będą remontowane w tym roku?

10 mln zł i w efekcie ponad 50 poznańskich chodników, które zostaną wyremontowane za te środki w najbliższych miesiącach. Zarząd Dróg Miejskich przedstawił swoje plany remontowe.

– Prawie 10 milionów złotych przeznaczymy w tym rok na remonty kilkudziesięciu chodników w różnych częściach Poznania – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Ponad 4 miliony zł z tej kwoty pochodzi z wpływów ze strefy płatnego parkowania i dzięki temu sfinansowane będą remonty chodników na Starym Mieście, Jeżycach, Wildzie i Łazarzu, czyli tam gdzie funkcjonuje strefa. To realna, oprócz uspokojenia ruchu, korzyść z wprowadzenia uporządkowanego parkowania.

Prace będą prowadzone we wszystkich dzielnicach Poznania – nie tylko w jego centrum i przy głównych ulicach, ale też i na peryferyjnych osiedlach i przy osiedlowych uliczkach.

– Przy wyborze konkretnych miejsc i zakresie prac ściśle współpracujemy z radami osiedli – wyjaśnia Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora ZDM. – To lokalne samorządy, które są najbliżej mieszkańców, znają bowiem najlepiej ich potrzeby i mają do swojej dyspozycji środki finansowe.

Które chodniki zostaną wyremontowane? Między innymi na ul. Naramowickiej (od ul. Bożydara do torów kolejowych), ul. Opolskiej (od ul. Sempołowskiej do ul. Jarzębowej), ul. Roboczej (od ul. Sikorskiego po przystanek ZNTK – po wschodniej stronie), ul. Pamiątkowej (obustronnie od ul. 28 Czerwca 1956 roku po ul. Madalińskiego), ul. Szczepankowo (kontynuacja wcześniej prowadzonych prac od ul. Gospodarskiej), ul. Smolnej (również kontynuacja wcześniejszych prac), ul. Śremskiej (od ul. Piłsudskiego po ul. Dolską), ul. Podolskiej (obustronnie na całej długości), ul. Sołtysiej (kontynuacja prac), ul. Grobla (od ul. Mostowej w kierunku ul. Łaziennej) czy Limanowskiego (od Drużbickiej do Jarochowskiego, strona południowa).

Oprócz tego 4 mln zł zostanie wydanych na remonty chodników przy ulicach objętych strefą płatnego parkowania – to środki pochodzące od parkujących tam kierowców. Cztery rady osiedla rozdysponowały tę kwotę na remonty chodników na ulicach: Małeckiego (pomiędzy ul. Gąsiorowskich, a ul. Strusia), placu Asnyka, Umińskiego (od ul. Garczyńskiego po ul. Kosińskiego) oraz ul. Łąkowej (od ul. Kwiatowej po ul. Krakowską). Wszędzie tam, gdzie chodniki zostały uwolnione od parkujących samochodów.

Warto dodać, że ciągi dla pieszych będą mieć nie tylko remontowaną nawierzchnię, ale też obniżone krawężniki, co ułatwi chodzenie osobom starszym, niepełnosprawnym czy rodzicom małych dzieci. Przybędzie tam też zieleń – jesienią planowane są nowe nasadzenia m.in. na ulicach Małeckiego, Limanowskiego i Umińskiego.

Prace remontowe rozpoczną się najbliższych tygodniach i będą trwały cały sezon, do jesieni.

ZDM

4 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze