uruchomienie książkomatu fot. Biblioteka Raczyńskich

Poznań: Książkomaty już działają!

Jedenaście książkomatów stanęło w różnych punktach Poznania, by ułatwić czytelnikom mającym dalej do oddziałów Biblioteki Raczyńskich sięganie po książki. Od dziś można już z nich korzystać.

Zgodnie z ideą książkomaty mają uzupełniać ofertę oddziałów biblioteki, bo nie wszędzie one są. Tam, gdzie ich nie ma – stanęły książkomaty. Miasto pomyślało o takim ich rozmieszczeniu, które pozwoli na odebranie lub wymianę książki w drodze do tramwaju, sklepu czy do pracy.

– Jedenaście książkomatów Biblioteki Raczyńskich postawiono w miejscach, gdzie poznaniacy często przebywają: na pętlach tramwajowych, przy sklepach, w takich miejscach, gdzie ta obecność jest naturalna – wyjaśnia Anna Gruszecka, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich. – Sieć książkomatów nie zastępuje filii bibliotecznych, ale je uzupełnia, bo zależy nam na tym, aby każdy miał możliwość dotarcia do książki jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania albo pracy.

W książkomacie będzie można odbierać zamówione elektronicznie tytuły, oddać tę wypożyczoną, a także skorzystać z dzieł w Bibliotece24, czyli oferty publikacji zaproponowanych przez bibliotekarzy. Wystarczy mieć kartę czytelnika, którą można wyrobić bezpłatnie w każdej filii biblioteki.

Lokalizacje książkomatów:

ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15 (Antoninek)
ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D (Szczepankowo)
ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 53c (Rataje)
w prześwicie pawilonu na osiedlu Lecha 121 (Rataje)
ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132 (Rataje)
przy pętli autobusowej Starołęka, rejon ul. Książęca-Starołęcka (Starołęka)
teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 (Świerczewo)
ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn, ul. Zgoda (Górczyn)
ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo, ul. Grunwaldzka (Junikowo)
ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45 (Ławica)
ściana marketu Lidl, rejon ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Adama Poszwińskiego (Strzeszyn).

Książkomaty kosztowały 1 897 108 zł. W każdym z nich znajdują się 93 skrytki, z miejscem na kilka książek. Łącznie mogą one pomieścić około 3 tysięcy publikacji.