poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Poznań: Krocząca Malta w czasie zarazy

Mobilny teatr w różnych dzielnicach miasta, dyskusje w Fundacji Malta, miasteczko festiwalowe na Wilczaku, Generator Malta nad poznańskimi jeziorami i rzekami. 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020.

Malta w czasie zarazy potrwa aż do jesieni. Tegoroczna edycja będzie objazdowa, krocząca, rozrzucona po mieście, bez stałego adresu, ale nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań. Pandemia pokrzyżowała plany i wymusiła przystosowanie programu do zupełnie nowej sytuacji. Festiwal został przeformułowany w taki sposób, by zachować żywy charakter Malty, odpowiedzieć na potrzebę uczestnictwa w kulturze różnych jej odbiorców i spełnić narzucone przez pandemię ogólnokrajowe obostrzenia.

Z mobilną sceną festiwal wjedzie na osiedla na Ratajach, Winiarach, nad Cybiną i na Stare Miasto, gdzie zagrane zostaną m.in. spektakle Krystyny Jandy, Cezarego Tomaszewskiego, Macieja Podstawnego, Lecha Raczaka i Piotra Tetlaka. Na widowni przed plenerową sceną spektakle zobaczy 150 osób, ale przedstawień będzie można posłuchać także na falach Radia Afera 98.6MHz oraz zobaczyć na żywo z okien i balkonów.

Mieszkańcy Śródki, Chwaliszewa, Jeżyc i Łazarza będą mogli uczestniczyć w serii wydarzeń teatralno-taneczno-muzycznych przygotowanych przez choreografkę Krystynę „Lamę” Szydłowską i reżyserkę Aleksandrę Bożek, które odbędą się na wybranych podwórkach. W związku ze zniesieniem części obostrzeń, w lipcu stanie na Wilczaku festiwalowe miasteczko. W programie m.in. koncerty (np. Ralph Kamiński i Bartłomiej Wąsik), warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe i nocne silent disco. Swoje działania zaprezentują tam również wielkopolscy artyści teatralni.
– Chcemy choć na chwilę i na mniejszą skalę, przestrzegając ogólnokrajowych obostrzeń, stworzyć w tym miejscu namiastkę maltańskiego placu Wolności, poczuć festiwalową atmosferę, spotkać się na świeżym powietrzu, porozmawiać i zrelaksować się – tłumaczą organizatorzy w tekście programowym.

Program sceny na Wilczaku, w odpowiedzi na Apel wielkopolskich artystek i artystów, współtworzyć będą twórcy i twórczynie, wyłonieni w ramach otwartego naboru, który właśnie się rozpoczął. Inicjatywa skierowana jest do artystek, animatorów kultury, grup twórczych z Wielkopolski. Chcąc wesprzeć lokalne środowisko artystyczne festiwal odda im przestrzeń na Wilczaku i zapewni wsparcie produkcyjne.

Generator Malta, program społeczno-artystyczny, przyjrzy się w tym roku społecznym kontekstom wody, ze szczególnym uwzględnieniem poznańskich akwenów i cieków (przeczytaj tekst kuratorski Joanny Pańczak). Na program złożą się m.in. koncerty w otoczeniu rzek i stawów, spacery śladami map sentymentalnych Dębca i Głównej o relacji ich mieszkańców z wodą, działania edukacyjno-artystyczne przygotowane przez 4 grupy młodych artystek i aktywistów z poznańskich liceów przeznaczone dla ich rówieśników, wystawy i wycieczki. Projekty realizować będą m.in. Małgorzata Myślińska, Pamela Bożek, Mateusz Kowalczyk, Daria Mielcarzewicz, Kolektyw Przepływ, Dawid Dąbrowski i Evgeniia Klemba, Poznańska Orkiestra Improwizowana, Kolektyw Bojka, zespół Cukry, Pascal Marquilly i Gustavo Carvalo. Program filmowy odnoszący się do wody z perspektywy katastrofy klimatycznej będzie można śledzić na scenie na Wilczaku.

Forum, czyli coroczne debaty na placu Wolności zostaną przeniesione do siedziby Fundacji Malta. O przyszłości miast, demokracji, kultury i człowieka rozmawiać będą m.in. Przemysław Czapliński, Cezary Michalski, Edwin Bendyk, Anna Wolff-Powęska, Adam Bodnar, Natalia Hatalska, Aleksandra Derra, Jarosław Kuisz, Jolanta Starzak, biskup Marcin Hintz, Łukasz Lamża, Marcin Popkiewicz. Debaty, które poprowadzą Michał Nogaś i Karolina Lewicka, będą również transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu.

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie wspólnie z instytucjami z Nowego Yorku i San Francisco przez kilka miesięcy tworzyć będą projekt Grand (Re) Union. W programie międzynarodowa i międzypokoleniowa konferencja performatywna, cyfrowe czasopismo, spotkania w celu upowszechniania wiedzy powstałej w obszarze tańca i ruchu. Inauguracja projektu odbędzie się 20 czerwca rozmową z kuratorami projektu (Joanna Leśnierowska, Julie Phelps, Peter Pleyer, Marta Keil, Rivca Rubin), którzy zmierzą się z pytaniem: czy choreografia może pomóc zmienić świat? Rozmowa będzie transmitowana na żywo na stronie oraz Facebooku projektu Grand (Re) Union.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu Malta będzie także wystawa z okazji Święta Patronów Miasta Poznania Świętych Piotra i Pawła organizowana przez Asocjację 2006. Na placu Wolności od 29.06 do 2.07 zobaczyć będzie można retrospektywną wystawę scenografii do widowisk i parad organizowanych z okazji tego święta od 1996 roku. Wiele z nich odbywało się w ramach festiwalu Malta.

Część festiwalowych wydarzeń została przełożona na jesień. Organizatorzy wierzą, że uda się wtedy pokazać dwa projekty muzyczne. Pierwszy z nich to Projekt Krynicki, czyli premierowe wykonanie kompozycji do utworów Ryszarda Krynickiego, zamówionych przez festiwal Malta u Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Aleksandra Nowaka. W koncercie weźmie udział Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Bassema Akikiego. Drugie wydarzenie to koncert jubileuszowy, który festiwal przygotowuje z Jazz Band Młynarski-Masecki – będzie to muzyczna podróż przez 30 lat festiwalu. Jesienią planowana jest także premiera archiwum multimedialnego Malty, w którym znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, pliki graficzne, materiały audio czy specjalna sekcja poświęcona publiczności.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia będą dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) na tydzień przed planowanym wydarzeniem w dwóch pulach: w piątek od godziny 17:00 oraz w sobotę od godziny 10:00. Jedna osoba może odebrać tylko jedną wejściówkę. Organizatorzy zachęcają do słuchania mobilnych spektakli na żywo w Radiu Afera 98.6MHz oraz oglądania spotkań Forum i wybranych wydarzeń Generatora Malta w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

FORUM:
PANDEMIA JAKO ŹRÓDŁO KULTURY Przemysław Czapliński, Cezary Michalski, Michał Nogaś
24 / 06 / 16:00 FUNDACJA MALTA

TEATR
SHIRLEY VALENTINE Krystyna Janda
25 / 06 / 18:00 OSIEDLE POWSTAŃ NARODOWYCH, UL. MIESZKOWSKA

PERFORMANCE / AKCJE
DZIKIE STRUMIENIE Mateusz Kowalczyk
24–26 / 06 / 10:00 RÓŻANY POTOK

WARSZTATY
GĘSIA SKÓRKA Małgorzata Myślińska
07–08 / 07 / 18:00 JEZIORO STRZESZYŃSKIE

SPOTKANIA
CZY CHOREOGRAFIA MOŻE POMÓC ZMIENIĆ ŚWIAT? Grand re Union
20 / 06 / 22:30

SZTUKI WIZUALNE
WYSTAWA Z OKAZJI ŚWIĘTA PATRONÓW MIASTA POZNANIA ŚW. PIOTRA I PAWŁA
Asocjacja 2006
29 / 06 / 10:00 PLAC WOLNOŚCI

Malta Festival, el

Strona głównaKulturaPoznań: Krocząca Malta w czasie zarazy