Poznań: Koziołki są już ubrane w świąteczne kubraczki!

Ubieranie koziołków fot. UMP
Zgodnie z wieloletnią tradycją dzień św. Mikołaja to czas wkładania świątecznych strojów Pyrkowi i Tyrkowi, poznańskim koziołkom. Zajmują się tym co roku z wielką radością poznańskie przedszkolaki, a porządku pilnują strażnicy miejscy. Nie inaczej było też dziś.

Najpierw goście z Przedszkola nr 115 obejrzeli w samo południe trykające się koziołki na wieży Ratusza. Te koziołki też już mają świąteczne ubranka, gdyby ktoś nie wiedział…

Dzieci ze Starego Rynku przemaszerowały do parku Chopina przy Urzędzie Miasta Poznania, gdzie obecnie znajdują się koziołki – Pyrek i Tyrek. W parku przywitał ich Waldemar Matuszewski, komendant Straży Miejskiej Miasta Poznania – bo to właśnie strażnicy miejscy od szesnastu lat dbają o stroje dla koziołków i zapraszają przedszkolaków na ubieranie Pyrka i Tyrka.

Co roku okazuje się, że chętnych rączek jest bardzo dużo, a elementów strojów stanowczo za mało, chociaż każdy koziołek dostaje dodatkowo ochraniacze na różki. Na szczęście pracę ułatwia fakt, że odkąd koziołki stoją w parku, ich ubieranie idzie znacznie łatwiej, bo jest tam więcej miejsca niż na placu Kolegiackim, gdzie wcześniej stały koziołki. Na placu dzieci, chcące pomagać w ich ubieraniu, wpadały na krzaki ozdobnego kwietnika…

Ubieranie koziołków zakończyło się iście mikołajkowym akcentem – komendant Matuszewski rozdał wszystkim dzieciom prezenty-niespodzianki: świąteczne czapki i słodycze.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: