Poznań: Kontrole sanepidu a koronawirus. Są mandaty!

szpital laboratorium 1 fot. pixabay
44 kontrole, jedno zamknięte przedszkole i mandat w zakładzie fryzjerskim. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu stwierdził, że ograniczenia z powodu koronawirusa obowiązują, ale z ich przestrzeganiem bywa już różnie…

Pomimo wprowadzonych od 21 lipca złagodzeń restrykcji i ograniczeń z powodu epidemii koronawirusa Inspekcja Sanitarna przypomina, że nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek (zakrywanie nosa oraz ust) oraz przestrzeganie obostrzeń. Niestety, przeprowadzone kontrole świadczą o tym, że wiele osób lekceważy zasady bezpieczeństwa.

Pracownicy poznańskiej Inspekcji Sanitarnej w czerwcu i lipcu przeprowadzili 44 kontrole.
– Do oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży zgłoszono interwencję w sprawie zbyt dużej liczby dzieci na adaptacji w przedszkolu, brak maseczek i płynów do dezynfekcji w placówce – wylicza Cyryla Staszewska, rzeczniczka prasowa poznańskiego sanepidu. – Za zły stan sanitarno-higieniczny w placówce nałożono mandat w wysokości 1000 złotych a przedszkole zamknięto.

Z kolei do oddziału Higieny Komunalnej napłynęły skargi dotyczące nieprzestrzegania ochrony przed zakażeniem koronawirusem – w zakładach fryzjerskich, korzystania z zamkniętych placów zabaw czy przepełnionych autobusach i tramwajach. W zakładzie fryzjerskim, w którym stwierdzono nieprawidłowości, nałożono mandat w wysokości 200 złotych.

Z kolei oddział Higieny Pracy otrzymał skargi dotyczące zbyt dużej liczby osób w miejscu pracy, braku środków do dezynfekcji, maseczek czy rękawic. Pracownicy sanepidu przeprowadzili kontrole we wskazanych miejscach – nieprawidłowości nie stwierdzono, ale w trzech przypadkach wydano zalecenia na uzyskanie kart charakterystyki stosowanych środków dezynfekcyjnych do rąk i powierzchni w obiektach.

Do oddziału Żywności i Żywienia natomiast napływały skargi dotyczące nieprawidłowego noszenia maseczek lub przyłbic przez pracowników sklepu, braku płynu do dezynfekcji rąk dla klientów, zbyt duża liczba osób w obiekcie. Tu jednak nie stwierdzono uchybień, wydano tylko pouczenia.

Warto pamiętać, że sanepid może nałożyć karę finansową do 30 tys. zł. Lepiej więc choćby z tego względu przestrzegać zasad.

PSSE, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: