Poznań: Konkurs „Zielony Poznań” rozstrzygnięty!

Zielony Poznań I miejsce w kategorii Zieleńce fot. UMP
Ponad 20 osób i instytucji zostało uznanych za właścicieli najpiękniejszych balkonów, tarasów, działek i przydomowych ogrodów. Niestety, gali z ogłoszeniem zwycięzców w tym roku nie będzie.

– To już 27. edycja konkursu – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Przez ten czas wzięło w nim udział ponad 90 tysięcy uczestników. Również w tym roku, pomimo pandemii, frekwencja dopisała. Wpłynęło ponad 3 tys. zgłoszeń. Jak zawsze, najwięcej dotyczyło ogródków działkowych, ale sporo było też zieleńców, balkonów czy tarasów. To oznacza, że dla mieszkańców Poznania bardzo ważna jest ekologia. Gratuluję nie tylko nagrodzonym, ale też wszystkim uczestnikom konkursu. Bardzo mi przykro, że w tym roku musimy to zrobić w sposób wirtualny, jestem jednak przekonany, że w kolejnych latach spotkamy się w realu.

Konkurs „Zielony Poznań” jest skierowany do mieszkańców, ukwiecających swoje ogrody, działki i balkony, ale też firm i instytucji, które zielonymi aranżacjami upiększają miasto. Jego celem jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zachęcenie do dbania o tereny zielone w miejscu zamieszkania i pracy.

Rywalizacja składała się z dwóch etapów – osiedlowego i miejskiego. W pierwszym z nich zgłoszone obiekty oceniali przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców. Aranżacje z najwyższą punktacją przeszły do etapu drugiego, w którym Miejska Komisja Konkursowa – złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu PZD, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta – powołana przez prezydenta Poznania, wybierała najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty w sześciu kategoriach.

– Nagrodzone i wyróżnione obiekty wyróżniały się na tle architektury miasta indywidualnym podejściem do aranżacji – tłumaczy Ewelina Murzydło z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, przewodnicząca Miejskiej Komisji Konkursowej. – Ich twórców charakteryzowała duża pomysłowość, zamiłowanie do ekologicznej uprawy kwiatów i warzyw oraz dbałość o estetykę połączoną z wielofunkcyjnością ogrodu. Pojawiły się pomysłowe elementy małej architektury z kompozycjami kwiatowymi oraz ogrody, które dobrze radzą sobie z trudnymi warunkami klimatycznymi, np. są odporne na suszę. Wśród wyróżnionych znalazła się tematyka hortiterapii czynnej z udziałem pracy człowieka w ogrodzie oraz hortiterapii biernej oddziaływującej pozytywnie na wszystkie nasze zmysły.

W tym roku w rywalizacji wzięło udział 3 270 obiektów: 2 038 w kategorii działki na terenach Rodzinny Ogrodów Działkowych, 598 – w kategorii ogrody przydomowe, 437 – w kategorii balkony, tarasy, loggie i okna, 185 – w kategorii zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne, 11 – w kategorii pasy zieleni oraz jeden w kategorii zielone dachy. Przyznano 12 tytułów laureata oraz 8 wyróżnień.

LISTA LAUREATÓW:

zieleńce:

1 miejsce – Przedszkole nr 174 im. „Królewny Śnieżki” (Rada Osiedla Jana III Sobieskiego)
2 miejsce – Park Lawendowy PSM „Winogrady” Administracja Osiedla Zwycięstwa (Rada Osiedla Nowe Winogrady Północ)
3 miejsce – Agnieszka Brzozowska-Serwacińska (Rada Osiedla Piątkowo)
balkony:

1 miejsce – Mateusz Purcel (Rada Osiedla Piątkowo)
2 miejsce – Dorota i Maciej Majewscy (Rada Osiedla św. Łazarz)
3 miejsce – Agnieszka Macowicz (Rada Osiedla Stare Żegrze)
ogród przydomowy:

1 miejsce – Ewa Kraft-Pawlak (Rada Osiedla Krzyżowniki-Smochowice)
2 miejsce – Krystyna Skalska (Rada Osiedla Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo)
3 miejsce – Małgorzata Tomaszewska (Rada Osiedla Podolany)
Rodzinne Ogrody Działkowe:

1 miejsce – Bolesława i Janusz Stojek (ROD „im. Armii Poznań”)
2 miejsce – Michał Błaszczak (ROD „Sypniewo”)
3 miejsce – Aniela i Kazimierz Staszyk (ROD „Tramwajarz”)
WYRÓŻNIENIA:

Wyróżnienie Dyrektora Ogrodu Botanicznego UAM za „Ogród odporny na suszę” – Krystyna Skalska (Rada Osiedla Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo)
Wyróżnienia Kierownika Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu:
Dom Readaptacji Społecznej dla osób Bezdomnych wraz z Noclegownią Stowarzyszenia MONAR WCPB za ogród sprzyjający hortiterapii czynnej (Rada Osiedla Antoninek-Zieliniec -Kobylepole)
Katarzyna Sklepik za przestrzeń sprzyjającą hortiterapii biernej (Rada Osiedla Nowe Winogrady Wschód)
Wyróżnienia w kategorii ogród przydomowy:
1. Janina Saturniewicz za pomysłowe elementy małej architektury ogrodowej (Rada Osiedla Świerczewo)

2. Stanisław Latuszak za różnorodność roślin w ogrodzie (Rada Osiedla Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo)

Wyróżnienie w kategorii działek na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych – Elżbieta Krzyśka za estetykę, dbałość i wielofunkcyjność działki (ROD „Stokrotka”)
Wyróżnienie w kategorii balkon – Urszula Molenda za spójność i harmonię kompozycji (Rada Osiedla Antoninek-Zieliniec -Kobylepole)
Wyróżnienie za krzewienie idei ogrodów społecznych – Ogród Szeląg (Rada Osiedla Stare Winogrady)

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: