Poznań: Tematyka konferencji na MTP zagraża pacjentom?

“Wysoce wątpliwe walory edukacyjne tego wydarzenia i wręcz pseudonaukowe teorie zagrażające pacjentom” – tak Stowarzyszenie Otwarte Ramiona określiło odbywającą się dziś na MTP konferencję “Czego Ci lekarz nie powie”.

Stowarzyszenie wystosowało w tej sprawie apel do prezesa Grupy MTP, zwracając uwagę właśnie na zagrożenia dla pacjentów, jakie niesie ta konferencja.

Oto treść oświadczenia:
“Szanowny Panie Prezesie,

zwracamy się do Pana w związku z mającą odbyć się 26 czerwca br. na Międzynarodowych Targach Poznańskich konferencją pt. „Czego Ci lekarz nie powie”. Jesteśmy bowiem głęboko zaniepokojeni poparciem z Państwa strony dla organizacji tak wysoce wątpliwego naukowo wydarzenia.

Na wstępie warto zaznaczyć, że Międzynarodowe Targi Poznańskie w ostatnich miesiącach nabrały szczególnego znaczenia, zarówno dla poznaniaków jak i dla Polek i Polaków z całego kraju – to tutaj bowiem na wielu polach toczy się codzienna walka z pandemią koronawirusa – działa jeden z największych punktów szczepień, szczepiący tysiące ludzi dziennie, a tuż obok o zdrowie i życie setek chorych na COVID-19 pacjentów walczą medycy. W świetle tego, organizacja w takim miejscu konferencji, podczas której głoszone będą poglądy pseudomedyczne bez poparcia naukowego, które niejednokrotnie zaszkodziły już pacjentom, a prelegenci występują przeciwko nawet tak niezbędnym i ratującym życie procedurom jak szczepienia – jest skrajnie niemoralna i niewłaściwa.

Rozumiemy z pewnością trudną sytuację, szczególnie finansową, tak dużej placówki jaką są Międzynarodowe Targi Poznańskie, jednak w naszej opinii, żadne względy nie powinny usprawiedliwiać podejmowania i promocji działań, które mogą doprowadzić do szerzenia zagrażających pacjentom poglądów.

Prelegenci, którzy występować bowiem mają podczas konferencji znani są szeroko z głoszenia pseudomedycznych, zaprzeczających wiedzy naukowej opinii. Z kilkoma z nich od lat walczą samorządy lekarskie, próbując wyciągnąć wobec nich konsekwencje i zapobiec dalszemu szkodliwemu wpływowi na pacjentów. Tymczasem organizacja przez Państwa takiej konferencji jest dużym krokiem ku zaprzepaszczeniu tej walki i ciosem dla medyków, poświęcających mnóstwo czasu, także tego prywatnego dla chorych.

Z pewnością nie są Państwu obce poglądy prelegentów owej konferencji, którzy bogacą się na głoszeniu pseudonaukowych teorii, niejednokrotnie skrajnie niebezpiecznych dla pacjentów, promując chociażby alternatywne, zaprzeczające nauce metody leczenia nowotworów m.in. przy pomocy związku DMSO. W powodu wlewów m.in. właśnie tego związku zmarła w Poznaniu w 2019 roku młoda kobieta. Jeden z prelegentów aktywnie działa w ruchach antyszczepionkowych, za co został zawieszony w prawie wykonywania zawodu lekarza.

Czy więc Międzynarodowe Targi Poznańskie chcą pod swoim logo promować tego typu teorie, opinie i postawy? Czy obok odbywających się ratujących życie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, odbywać mają się wykłady wpajające ludziom kłamliwe teorie o szkodliwości szczepień i medycyny konwencjonalnej? W naszym odczuciu, jest to skrajnie bulwersujące i jesteśmy głęboko zwiedzeni Państwa postawą.

Liczymy jednak, że powyższa argumentacja przemówi do Państwa i nie zezwolą Państwo na zorganizowanie kolejnej tego typu konferencji – przede wszystkim ze względu na dobro pacjentów i całego społeczeństwa”.

Stowarzyszenie Otwarte Ramiona

3 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze