Poznań: Kończą się trzy duże inwestycje. Dobra wiadomość dla kierowców

wiadukt Kurlandzka fot. PIM

Wiadukt w ciągu ulicy Golężyckiej i drugi, w ciągu Kurlandzkiej, a także rondo Rataje. Prezydent Jacek Jaśkowiak poinformował dziś na swoim Facebooku o zbliżającym się zakończeniu prac przy tych inwestycjach.

„Dobra wiadomość, szczególnie dla mieszkańców Rataj! Do dyspozycji kierowców wjeżdżających na rondo od strony centrum dostępne są już dwa pasy” – poinformował prezydent. To znaczne ułatwienie dla mieszkańców Rataj, jednak niestety, to jeszcze nie koniec tej inwestycji. Zakończenie przebudowy planowane jest dopiero na marzec 2022 roku, ale za to wtedy pasażerowie komunikacji miejskiej będą mieli do dyspozycji wydzielone i ciche torowisko, wydłużone przystanki tramwajowo-autobusowe oraz buspas, piesi nowe chodniki, rowerzyści drogi, a kierowcy dodatkowe pasy ruchu. Wykonawca przebuduje i rozbuduje oświetlenie drogowe, monitoring wizyjny, kanalizację teletechniczną i sygnalizację świetlną. Pojawi się też 130 nowych drzew i mała architektura.

Jeszcze w tym miesiącu przejezdny będzie także wiadukt w ciągu ul. Gołężyckiej, jak zapowiedział prezydent – i to też wcześniej niż planowano, bo zakończenie prac miało mieć miejsce na koniec tego roku. Przypomnijmy, że to wiadukt budowany nad liniami kolejowymi nr 272 (Kluczbork – Poznań Główny) oraz 352 (Swarzędz – Poznań Starołęka), a prace prowadzone są tu od połowy marca tego roku w koordynacji z czynnym ruchem kolejowym.

W ramach inwestycji wymieniona została płyta pomostowa wraz z elementami konstrukcji stalowej, budowane na nowo są także podpory wiaduktu, powstaje również skuteczny system odwodnienia, a skarpa została umocniona. Jezdnię i chodniki pokryje nowa nawierzchnia, zamontowane zostaną nowe bariery, poręcze, osłony przeciwporażeniowe oraz oświetlenie.

„Postępy prac widać też na Kurlandzkiej” – napisał prezydent. – „Oddanie do użytku budowanego tam wiaduktu nastąpi do końca tego roku. Dziękuję mieszkańcom za cierpliwość, jestem przekonany, że powstała infrastruktura wynagrodzi wszystkim te uciążliwości”.

Stary wiadukt w ubiegłym roku trzeba było zamknąć, bo groził katastrofą budowlaną. Nowy, większy, razem z dwoma rondami i infrastrukturą dla pieszych i rowerzystów ma być znacznie lepszy i wygodniejszy, choć prace zaczęły się ze znacznym poślizgiem z powodu protestów mieszkańców: nie chcieli wycinki drzew na powstającej trasie. Władze miasta obiecały więc dodatkowe nasadzenia ponad 9300 sztuk roślin, w tym drzew, krzewów oraz bylin, a wzdłuż przebudowywanego odcinka ulicy Kurlandzkiej, od strony osiedla Orła Białego, posadzony zostanie szpaler lip oraz krzewy jaśminowca. Ponadto w rejonie inwestycji posadzonych zostanie około 170 drzew w ramach nasadzeń rekompensacyjnych.