Poznań: Koncerty, imprezy i targi. Przez miesiąc miastem rządzą seniorzy

Senioralni fot. UMP

Ponad 200 wydarzeń czeka w tym roku na uczestników „Senioralnych. Poznań”. Prezydent Jacek Jaśkowiak przekazał seniorom klucze do bram miasta, przepraszając jednocześnie za to, że jest takie rozkopane.

Tym razem uroczyste rozpoczęcie „Senioralnych” miało miejsce 24 września w samo południe na placu Wolności – jednym z nielicznych nie-rozkopanych miejsc w centrum. Ci seniorzy, którzy nie są w stanie pokonywać kilometrów na piechotę, mieli prawdziwy problem, żeby dotrzeć na plac.

Prezydent przepraszając za remonty powiedział, że to skutek traktowania serio swoich obietnic wyborczych, bo obiecał wyremontowanie i zmiany w centrum, gdy zostanie prezydentem. Co prawda nikt się wtedy nie spodziewał, że robiąc remonty będzie chciał zrobić wszystkie na raz…

Miejska Rada Seniorów przyznała też tytuł „Najlepszego Przyjaciela Seniorów”, którą otrzymał Zdzisław Szkutnik, współtwórca i organizator Poznańskiej Akademii Senioralnej przy Jeżyckim Centrum Kultury, debat oksfordzkich na tematy senioralne i rejsów rzecznych, a także wieloletni członek Miejskiej Rady Seniorów i jej przewodniczący w latach 2015-2018. Przyznano także wyróżnienia: otrzymały je Monika Czerwińska i Stefania Wnuk ze Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich oraz Krystyna Dyba, instruktorka w Szkole Superbabć i Superdziadków działającej przy Stowarzyszeniu Klanza.

„Senioralni” nie mogli rozpocząć się bez koncertu. Na scenie zobaczyliśmy między innymi zespół Żuki Rock’n’Roll Band, który zagrał utwory z repertuaru The Beatles, oraz grupę Senioruki – mistrzów ukulele.

Seniorzy przejęli władzę nad miastem na miesiąc. Będą rządzić przez cały październik i w tym czasie przygotowano dla nich ponad 200 wydarzeń – warsztatów, spotkań i wykładów o różnorodnej tematyce. Na MTP 30 września rozpoczną się targi Viva Seniorzy!, a na nich między innymi warsztaty: cyfrowe, wikliniarskie, malarskie, rękodzielnicze, gry w boule, nordic walking, wykłady na temat aktywności zawodowej osób starszych, zdrowego odżywiania, bezpieczeństwa i wolontariatu senioralnego oraz taniec hawajski, tahitański, cygański, joga i tai chi. Na scenie wystąpią też Andrzej Rosiewicz, Zenon Laskowik, Jacek Fedorowicz, Grzegorz Tomczak oraz Michał Ruksza. A na deser na seniorów czekać będzie VIVA prywatka, czyli potańcówka z DJ Zoranem.

„Senioralni” będą nie tylko na targach – przez cały miesiąc tradycyjnie będą zachęcać do wyjścia z domu i zwiedzania miasta. W programie są między innymi wycieczki do zoo, palmiarni, filmowa przechadzka po Poznaniu oraz możliwość zajrzenia w teatralne zakamarki. Są też koncerty, spektakle teatralne ze zniżką, filmy oraz interesujące spotkania.

Poza propozycjami kulturalnymi w ramach „Senioralnych” przygotowano też szereg warsztatów edukacyjnych, od nauki języków obcych po tworzenie świec woskowych. Będą też bezpłatne konsultacje z lekarzami, dietetykami, fizjoterapeutką uroginekolgiczną, a także kurs gimnastyki na bóle kręgosłupa i ćwiczenia w wodzie. Będą też spotkania z policjantami, strażnikami miejskimi, ratownikami medycznymi i radcami prawnymi.

Pełen program wydarzeń „Senioralnych” znajduje się na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz w październikowym wydaniu miesięcznika „Senioralny Poznań”.

Podziel się: