Poznań: Komunikacja miejska za darmo z okazji Dnia bez Samochodu

fot. L. Łada

Tradycyjnie już 22 września, w Dzień bez Samochodu, będzie można podróżować za darmo komunikacją publiczną i rowerem miejskim. Wystarczy tylko mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu.

– Przez cały rok zachęcamy do korzystania i łączenia różnych form transportu, bo to najbardziej efektywny sposób przemieszczania się po mieście. W Dniu bez Samochodu tradycyjnie można się w Poznaniu za darmo poruszać autobusami i tramwajami na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Zależy nam, aby to właśnie kierowcy częściej przesiadali się na transport publiczny, bo każdy pozostawiony na parkingu samochód ma pozytywny wpływ na zmniejszenie ruchu, a zatem i smogu czy hałasu w mieście. Zgodnie z hasłem tegorocznego Tygodnia Zrównoważonego Transportu korzystanie ze zrównoważonej mobilności to dbanie o zdrowie swoje, ale też innych. To szczególnie ważne w obecnych czasach.

W tym roku również bez biletu pojadą pasażerowie lokalnych pociągów – do granicy województwa. kto jedzie dalej, resztę kosztów biletu będzie musiał pokryć już z własnej kieszeni. Akcja odbywa się dzięki Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, który wspólnie z Poznaniem promuje zrównoważony transport, jest też powiązana z Europejskim Rokiem Kolei 2021.

Poznań już od kilku lat aktywnie współpracuje z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz spółkami Koleje Wielkopolskie i REGIO przy promocji połączeń kolejowych. W 2012 r. oba samorządy wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, kwspółpracują także przy projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Dzięki operatorowi Poznańskiego Roweru Miejskiego, firmie Nextbike, 22 września będzie można jeździć za darmo rowerami miejskimi – przez godzinę. Promocja będzie dotyczyła wszystkich użytkowników PRM – zarówno posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA, jak i tych, którzy takiego biletu w momencie wypożyczania roweru nie mają.

Od początku trwania ETZT 2021 pracownicy Strefy Płatnego Parkowania Zarządu Dróg Miejskich wkładali za wycieraczki samochodów zaparkowanych w strefie ulotki mające zachęcić kierowców do skorzystania z możliwości darmowych przejazdów na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu w dniu 22 września. To wspólna akcja Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich, mająca na celu poinformowanie zmotoryzowanych, żeby spróbowali podróży transportem publicznym. „Mamy nadzieję, że raz próbując, wielu kierowców zostanie z komunikacją zbiorową na dłużej” – twierdzą jej pomysłodawcy.

Aktywna mobilność zastępująca przemieszczanie się samochodami może nieść ze sobą dwa pozytywne skutki: poprawę zdrowia fizycznego i zmniejszenie emisji spalin. Obejmujące okres 5 lat badania brytyjskie wykazały, że osoby dojeżdżające do pracy na rowerze mogły się pochwalić aż o 46 proc. niższym ryzykiem rozwoju chorób serca i o 45 proc. niższym ryzykiem zachorowania na nowotwory.

Źródło: UMP