Poznań: Kolejny etap remontu szkoły przy ul. Różanej. Wrócą dzwonek i zegar

szkoła przy Różanej, remont fot. PIM

To kolejny etap prac remontowych przy pięknym, zabytkowym budynku szkoły przy ulicy Różanej na Wildzie. Wyremontowane zostały elewacje zachodnia i północna – teraz zaczyna się remont wschodniej elewacji, tej od strony dziedzińca.

Prace obejmują remont i konserwację tynku elewacyjnego ściany wschodniej, naprawę wszelkich rys, pęknięć i ubytków w murze, a także wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ściany fundamentowej. Z tej strony także zostaną zamontowane nowe okna i nowe parapety wewnętrzne, a zabytkowa stolarka drzwiowa zostanie poddana konserwacji.

„Wykonawca ustawił potrzebne rusztowanie i rozpoczął skuwanie tynków” – informuje spółka Poznańskie Inwestycje miejskie, która odpowiada za ten remont. – „Równolegle trwają prace polegające na izolacji ścian fundamentowych. Oczyszczone zostały już także filary podcieni arkad dziedzińca. W najbliższych dniach rozpocznie się wymiana okien przedszkola, nowe będą nawiązywać kolorem niebieskim do zabytkowych pierwowzorów. W zakres zadania wchodzi również renowacja filarów podcienia arkadowego, które zostaną oczyszczone, a wszelkie ubytki uzupełnione. Filary będą ujednolicone kolorystycznie. Ławki w podcieniach zostaną odnowione, wykonawca zamontuje również drewniane siedziska”.

Budynek Zespołu Szkół nr 5 jest zabytkiem, nawiązującym w swej architekturze do budownictwa renesansowego i barokowego, a trwający remont przywraca okazałej budowli dawną świetność. Po remoncie ponownie zacznie działać zegar na ścianie budynku i zabytkowy już dzwonek, który dawniej przywoływał uczniów na lekcje.

„Zegar i dzwonek szkolny odzyskają dawną świetność, zachowane elementy kute wykonane z metalu najpierw będą dokładnie wyczyszczone, a później nabiorą popielatego koloru” – informuje PIM. – „Przywrócony mechanizm zegara zostanie wyeksponowany w przeszklonej gablocie. Przewidziany jest także demontaż starych lamp na elewacji i zastąpienie ich nowymi”.

Podziel się: