Poznań: Kolejne zmiany w komunikacji. Mają ułatwić życie pasażerom

Miasto Poznań Plac Wielkopolski MPK tramwaj fot. Sławek Wąchała

Tramwaje nr 6 i 13 będą kursować częściej, linia nr 12 zmieni trasę, a linia nr 98 zostanie wydłużona. Zmiany wejdą w życie 1 października i mają ułatwić pasażerom komunikacji miejskiej poruszanie się po Poznaniu.

– Podczas prac remontowych prowadzonych na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, jak również tych, które spowodowały wyłączenie ruchu tramwajowego na ul. Fredry i Mielżyńskiego, przykładamy jeszcze większą wagę do wnikliwego monitoringu funkcjonowania transportu – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Zdajemy sobie sprawę, że brak możliwości przejazdu tramwajem z Mostu Teatralnego w kierunku placu Cyryla Ratajskiego z uwagi na modernizację węzła przy Okrąglaku stanowi dużą uciążliwość. Dokładamy w związku z tym starań, aby minimalizować skalę niedogodności dla pasażerów i wykorzystujemy każdą okazję, żeby ułatwiać podróżnym przemieszczanie się po mieście. Warto także pamiętać, że po zakończeniu prac pasażerowie zyskają nowoczesne torowiska gwarantujące bezpieczne i wygodne podróże.

Zmiany wprowadzone 1 i 3 października mają właśnie ten cel: ułatwienie wjazdu do centrum Poznania oraz poprawienie komunikacji między odległymi od siebie dzielnicami.

Linia nr 98 – dojazd do pl. Ratajskiego i na Zawady

Zgodnie z zapowiedziami, będzie można dojechać tramwajem linii numer 98 w rejon placu Ratajskiego. Tramwaj będzie miał także wydłużoną trasę w rejonie Śródki – dojedzie do pętli Zawady. Pomiędzy pl. Ratajskiego a pl. Wielkopolskim składy będą jeździć się po jednym torze, natomiast pomiędzy pl. Wielkopolskim a Zawadami – po dwóch, jak to miało miejsce przed wprowadzeniem linii wahadłowej. Dzięki temu zwiększy się częstotliwość kursów, a korzystanie z komunikacji miejskiej będzie łatwiejsze, bo pasażerowie będą mieli pewność, z której strony nadjedzie tramwaj.

Tramwaj pojedzie wydłużoną trasą od 3 października (poniedziałek), ponieważ w weekend 1-2 października konieczne będzie wykonanie ostatnich, niezbędnych prac technicznych.

Linia nr 98 – od 3 października

ZAWADY – Podwale – Rondo Śródka – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – Pl. Wielkopolski – 23 Lutego – PL. RATAJSKIEGO

Linia nr 12 – połączy Winogrady z centrum, Ratajami i Starołęką

Drugą ważną i oczekiwaną przez pasażerów zmianą będzie skierowanie tramwaju numer 12 z pętli Starołęka PKM przez Rataje i centrum do pętli Połabska. Dzięki temu możliwy będzie bezpośredni dojazd z Rataj lub Winograd do centrum od strony ulicy Królowej Jadwigi. Poprowadzenie „dwunastki” na Winogrady spowoduje, że zawieszona zostanie linia nr 4, na której tramwaje kursują obecnie na trasie Połabska – Ogrody. Warto także pamiętać o możliwości dojazdu z przystanku Żniwna do ronda Rataje z przesiadką w rejonie mostu Dworcowego (na linie nr 3 oraz 10, a następnie linie nr 6 i 18).

Linia nr 12 – od 1 października

STAROŁĘKA PKM – Starołęcka – Zamenhofa – Krzywoustego – Królowej Jadwigi – Matyi – Pułaskiego – Winogrady – Murawa – Al. Solidarności – POŁABSKA

Linia nr 4 – od 1 października zawieszona

Podwojenie częstotliwości na liniach 6 i 13, zawieszenie linii nr 8

Z uwagi na zmianę trasy linii nr 12, na której tramwaje od 1 października nie będą kursowały na Grunwaldzie, zostanie zwiększona częstotliwość przejazdów „szóstki”, która będzie jeździć dwa razy częściej we wszystkich okresach tygodnia. Uwaga! Co druga „szóstka” kończyć będzie swój bieg na pętli Budziszyńska, a nie na Junikowie.

Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii nr 13, a ponieważ trasy funkcjonujących częściej linii nr 6 i 13 w rejonie Rataj częściowo pokrywają się z przebiegiem linii nr 8, zostanie ona od 1 października zawieszona.

Linia nr 6 – od 1 października podwojona częstotliwość we wszystkie dni tygodnia, co drugi kurs wykonywany na pętli Budziszyńska

Linia nr 13 – od 1 października kursy co 5 minut w dni robocze w godzinach szczytu komunikacyjnego; co 10 minut w dni robocze w godzinach 19:00-20:00 co oraz w dni wolne w godzinach 11:30 – 20:00

Linia nr 8 – od 1 października zawieszona

Pozostałe linie tramwajowe – trasy bez zmian

Nie zmienią się trasy pozostałych linii tramwajowych: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 17 i 18.