Fort VII renowacja fot. WMN

Poznań: Kolejne miliony na renowację Fortu VII

9 950 700,00 zł brutto. Tyle wynosi wartość umowy na drugi etap renowacji muzeum w Forcie VII. Prace potrwają do marca 2022. Docelowo ścieżka zwiedzania w fosach będzie mieć ponad 800 metrów.

Od czerwca 2019 roku w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII na elewacji frontowej koszar szyjowych oraz w części tzw. prawego majdanu prowadzone są roboty budowlane w ramach projektu „Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego”. Dzięki temu część fortu odzyska swój historyczny wygląd, a pomieszczenia zostaną wyposażone w infrastrukturę, która już niebawem pozwoli uruchomić w Forcie VII atrakcję turystyczną – nową ścieżkę zwiedzania o tematyce fortyfikacyjnej.

Oprócz walorów architektonicznych samego obiektu będzie można podziwiać repliki sprzętu artyleryjskiego. Zostały one tak dobrane, aby zwiedzający mogli poznać historię fortu od jego powstania aż do czasów kiedy przestał pełnić funkcje fortyfikacyjne, a więc do 1939 roku.

Projekt realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, a wkład własny do inwestycji zapewnia Miasto Poznań. Wartość całego projektu przekracza 28 mln zł brutto, a wartość dofinansowania UE 11 mln zł. Blisko 90% budżetu projektu jest przeznaczone na roboty budowlane.

Prace zostały podzielone na dwa etapy:
I ETAP 2019-2020
To prace rozbiórkowe i renowacyjne na elewacji koszar szyjowych, blokhauzie i bramie wjazdowej. Odtworzono już historyczny rys elewacji, zamontowano nową stolarkę okienną, naprawiono miejsca ze zniszczonym wątkiem ceglanym. Nadal prowadzone są prace w obrębie podwalni i prawego majdanu. Odtworzono „Schody Śmierci” dzięki wykorzystaniu 11 pozostałych, historycznych stopni, wzmocniono też skarpę zasiewem specjalnej mieszanki traw.

II ETAP 2021-2022
Dzięki decyzji Rady Miasta Poznania o zwiększeniu budżetu projektu na lata 2021-2022 dodatkową kwotą 5 000 000 zł, muzeum mogło przystąpić do wyboru wykonawców II etapu prac czyli renowacji fos Fortu. Firma Rembudex z Obornik, realizująca I etap, po wygranym przetargu podejmie się w pierwszej kolejności rozbiórek wtórnych zadaszeń fosy, a następnie przystąpi do prac renowacyjnych murów. Odtworzony zostanie układ otworów strzelniczych, rekonstrukcji zostaną poddane rowy diamentowe. Zamurowane zostaną wtórne zjazdy do fosy (w południowej części). Wartość podpisywanej dziś umowy to 9 950 700,00 zł brutto. Prace potrwają do marca 2022.

W związku z prowadzonymi pracami wewnątrz Fortu VII i spodziewanym zwiększeniem liczby zwiedzających, konieczne jest zadbanie o przestrzeń przed główną bramą. Na zadanie poprawy stanu terenu przed wjazdem do Fortu Wielkopolskie Muzeum Niepodległości dostało dofinansowanie w kwocie 100 000 zł z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”. To wsparcie w połączeniu ze środkami z Miasta Poznań pozwoli rozpocząć prace porządkujące obszar po lewej stronie. Zostanie wymieniona nawierzchnia i ustawione nowe oświetlenie, co zdecydowanie poprawi komfort dojazdu do Muzeum Martyrologii Wielkopolan.

Całkowita wartość projektu wynosi 28,82 mln zł, w tym dofinansowanie z funduszu WRPO – 11,07 mln zł.

WMN, el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze