Poznań: Kolejne mieszkanie czeka na repatriantów

Mieszkanie dla repatriantów 1 fot. UMP
Lokal przeszedł generalny remont, zostały kupione nowe meble i sprzęt AGD – i nowi lokatorzy mogą się już wprowadzać. Przyjadą w grudniu, z Kazachstanu.

Zakres prac w nowym domu repatriantów był bardzo szeroki. Wymieniona została instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Renowacji zostały poddane okna od frontu. Łazienka i kuchnia przeszły kapitalny remont, a w lokalu zamontowano wszystkie niezbędne sprzęty AGD. Mieszkanie zostało odmalowane i w pełni umeblowane, na podłodze pojawiły się nowe panele oraz kafelki. Środki na remont i wyposażenie mieszkania przekazał wojewoda wielkopolski, a ZKZL współpracując z miastem wykonał niezbędne prace.

W grudniu zamieszka tu polska rodzina z Kazachstanu, z małym dzieckiem. To nie pierwsi nowi poznaniacy z tak dalekiego i egzotycznego kraju. We wrześniu tego roku Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, przekazał klucze do lokalu innym repatriantom z dawnej kazachskiej stolicy Ałmaty – młodemu małżeństwu: państwu Elmirze i Aleksandrowi oraz ich trzyletniemu synkowi, Waleremu. Rodzina do Poznania przyleciała na podstawie zaproszenia, bo pozwoliły na to uchwalone przez radę miasta przepisy.

Co roku do Poznania trafia ok. 50 wniosków o pomoc lokalową dla repatriantów. Miasto nie może jednak przyjąć wszystkich. Od 2017 r. do Poznania wprowadziły się już trzy rodziny, teraz czas na kolejną. Jednak od 2020 roku rodakom ze wschodu będzie łatwiej wrócić do kraju – jeśli zechcą zamieszkać w Poznaniu. Rada miasta przyjęła nową uchwałę, dzięki której Poznań będzie mógł przyjąć nawet 5 rodzin rocznie.

Repatrianci dostają nie tylko mieszkanie. Przez pierwsze dwa lata swojego pobytu w Poznaniu będą mogli też liczyć na dodatkowe świadczenia. Miasto może im również przyznać asystenta rodziny, który pomoże w zaaklimatyzowaniu się i znalezieniu pracy.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: