Malta zachód słońca fot. Sławek Wąchała

Poznań: Kolejne kąpielisko zamknięte!

Sanepid po kolejnym badaniu wody zadecydował o zamknięciu kąpieliska nad Maltą. W jeziorze zakwitły sinice i kąpiel jest niebezpieczna dla ludzi.

Sinice tworzą widoczne zakwity na powierzchni wody, tak słodkiej, jak słonej, jeśli jest ciepła i obfituje w składniki odżywcze. Dlatego zakwity sinic występują w naszym klimacie najczęściej wiosną i latem, gdy temperatura wody i powietrza rośnie.

Niektóre szczepy sinic produkują trujące toksyny, które mogą być groźne dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Ludzie najczęściej cierpią z tego powodu na podrażnienie skóry, zawroty głowy lub objawy żołądkowo-jelitowe. Dlatego gdy się pojawiają w wodzie na kąpieliskach – sanepid wprowadza zakaz kąpieli. Przy czym warto dodać, że groźny może być nie tylko kontakt ze skażoną wodą, ale nawet wdychanie powietrza zawierającego sinice.

Jak długo będzie zamknięte kąpielisko nad Maltą? Na pewno na najbliższe dwa tygodni, do następnego badania jakości wody. Jeśli wypadnie ono pozytywnie i zakwitu sinic już nie będzie – to kąpielisko ponownie zostanie dopuszczone do użytku. Warto jednak pamiętać o tym, że to Malta jest tym właśnie jeziorem w Poznaniu, które ma największe problemy z jakością wody i rzadko zdarza się sezon, by tutejsze kąpielisko nie zostało zamknięte. Powodem są zanieczyszczenia, które niesie ze sobą Cybina – kilka lat temu władze Poznania podpisały porozumienie z gminami leżącymi w dorzeczu Cybiny o wspólnych działaniach na rzecz poprawy jej czystości. Ale, przynajmniej na razie, nie widać oznak jakiejkolwiek poprawy.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze