Poznań: Kolejne „elektryki” wyjadą na ulice!

nowe autobusy elektryczne, fot. MPK Poznań

Do 21 autobusów z napędem elektrycznym, które już przewożą poznaniaków, dołączyły kolejne. wyprodukowane przez Solaris Bus & Coach. W ramach aktualnej dostawy do MPK trafi 37 nowych Urbino electric. Razem będzie ich więc aż 58.

– To pokazuje, jaką wagę przywiązujemy do transportu publicznego i ochrony środowiska. Ekologiczny tabor oznacza bowiem czystsze powietrze w mieście – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Będziemy nadal inwestować w transport publiczny. Aktualnie ubiegamy się o dofinansowanie zakupu 84 autobusów o napędzie wodorowym.

Jak informuje MPK Poznań, nowe autobusy pojawią się na liniach 145, 149, 163, 175, 176, 179, 190 i 193 i w związku z tym na terenie zajezdni przy ulicy Kaczej oraz na dworcach Górczyn, Garbary i Jana III Sobieskiego kończą się prace budowlane związane z rozbudową infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych. Nowe autobusy będą nocami ładowane stacjonarnie w zajezdni przy ul. Kaczej, natomiast w ciągu dnia poziom energii w bateriach uzupełniany będzie poprzez szybkie ładowarki pantografowe. Kolejne takie ładowarki (oprócz już funkcjonujących) są budowane na dworcach Os. Jana III Sobieskiego oraz Garbary, a także na terenie dworca Górczyn oraz w zajezdni Kacza, gdzie będą doładowywane pojazdy podczas obsługi linii komunikacyjnych (np. linii 145 i 179).

Nowe autobusy są niskopodłogowe, mają klimatyzację i monitoring, także z kamerami zewnętrznymi, dzięki którym widać prawy bok autobusu oraz pantograf. Są to również pierwsze autobusy liniowe MPK Poznań w barwach zielono-żółtych perłowych. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji system informacji pasażerskiej, składający się z czytelnych, nowoczesnych tablic kierunkowych i wyświetlaczy w środku autobusu, systemu zapowiedzi głosowych i monitorów informacji publicznej.

Projekt „Elektryfikacja wybranych linii autobusowych w Poznaniu”, w ramach którego pozyskujemy 37 elektrycznych autobusów oraz infrastrukturę ładowania, uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa VI „Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach”, działanie 6.1 „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach”.

Podziel się: