Poznań: Kolejna kamienica wyremontowana. Zachwyca urodą! (ZDJĘCIA)

kamienica, Kilińskiego fot. ZKZL

Zakończył się remont zabytkowej kamienicy przy ulicy Kilińskiego. To drugi budynek wyremontowany przy tej ulicy – oba znajdują się obok siebie – i razem tworzą piękną całość, zdobiącą tę część Wildy.

Oba budynki wyremontował Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. W połowie roku zakończył się remont i modernizacja kamienicy przy ul. ul. Kilińskiego 5, a teraz – sąsiedniej kamienicy przy Kilińskiego 4. Oba budynki są zabytkami, więc przebudowa w ich przypadku wymagała szczególnej staranności

– Wybudowana w 1901 roku kamienica wpisana jest do rejestru zabytków miasta Poznania i jej modernizacja została wykonana z godnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków – wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Spółka zadbała tutaj o wszystkie detale widoczne doskonale na elewacji frontowej budynku. Już teraz poznaniacy mogą podziwiać, jak pięknie prezentują się wszystkie sztukaterie i wykończenia budynku, drzwi frontowe, wymieniona stolarka okienna czy odnowione balkony. Modernizację przeszły też obie klatki schodowe, na których zostały zamontowane balustrady z odtworzeniem historyzującej formy

Modernizacja nie polegała jednak tylko na remoncie fasady.
– W ramach prac został wyremontowany i docieplony dach budynku – wylicza Łukasz Kubiak. – Naprawiono więźbę dachową. Remont objął również wymianę lub renowację stolarki drzwiowej i wspomnianej już wcześniej stolarki okiennej. W ramach prac Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych wymienił całą instalację gazową, przyłącze i piony wodno – kanalizacyjne oraz instalację elektryczną w częściach wspólnych. A w ramach walki ze smogiem zlikwidowano 45 pieców kaflowych. Dodatkowo wykonano w budynku kotłownie gazową.

Modernizacja objęła także zmiany w układzie wnętrza kamienicy i podziale znajdujących się tam lokali liczących ponad 100 metrów kwadratowych na mniejsze, bo takie są znacznie bardziej potrzebne na rynku. Dzięki temu spółka tylko w tym jednym budynku wygospodarowała cztery dodatkowe mieszkania, co przy chronicznym braku lokali komunalnych i socjalnych w mieście ma niebagatelne znaczenie.

Prace na ul. Kilińskiego zostały zakończone w terminie, a koszt modernizacji wyniósł 5.250.937,51 zł netto.

Podziel się: