Poznań widziany z góry, z ulicy Piekary fot. Sławek Wąchała

Poznań: Kolegium Rektorów Miasta Poznania: “Sytuacja staje się niebezpieczna”

Jako rektorzy publicznych uczelni miasta Poznania, wyrażamy głębokie zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami w naszym kraju – napisali rektorzy w swoim oświadczeniu, które przesłali do mediów. Chodzi im o Strajk Kobiet.

“Od kilku dni trwają protesty mające swoje źródło w budzącym wielkie emocje wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który naruszył delikatną równowagę społeczną pomiędzy poglądami zwolenników pro-choice i pro-life” – piszą rektorzy w swoim wystąpieniu. – “Wyrokiem, który z niewiadomych przyczyn został ogłoszony w szczycie zachorowań na COVID-19, kiedy wszystkie siły społeczeństwa powinny być skierowane na ograniczenie skutków drugiej fali pandemii. Protesty te stanowią natomiast realne i poważne zagrożenie epidemiczne, przyczyniając się do rozprzestrzeniania się pandemii. Mnożą się także przypadki przemocy i agresji, pogłębiają społeczne podziały.

Apelujemy do wszystkich stron konfliktu o zachowanie zasad bezpieczeństwa, niestosowanie przemocy, zachowanie wzajemnego szacunku i stosowania wyłącznie pokojowych form publicznej debaty. Wśród protestujących przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego jest wiele osób młodych, naszych studentek i studentów, doktorantek i doktorantów, słusznie upominających się o swoje prawa obywatelskie, o prawo do decydowania o własnym życiu.

Przede wszystkim jednak zwracamy się do władz państwowych i polityków, odpowiedzialnych za losy Polski, Polek i Polaków, o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do rozwiązania tego konfliktu w drodze społecznego dialogu i porozumienia. Apelujemy o wzięcie pod uwagę głosu kobiet, organizacji pozarządowych, rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, naukowców etc. Przede wszystkim jednak prosimy o zastosowanie wszelkich pokojowych środków zmierzających do uspokojenia sytuacji, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej niebezpieczna”.

Kolegium Rektorów Miasta Poznania, el

 

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze