Poznań: Kłótnia radnych o wyjście Polski z UE. „Rada Miasta Poznania zdecydowanie sprzeciwia się działaniom rządu polskiego”

Sesja Rady Miasta fot. UMP

„Rada Miasta Poznania zdecydowanie sprzeciwia się działaniom rządu polskiego i innych organów centralnych, które podważają faktyczną obecność Polski w Unii Europejskiej” – poznańscy radni przegłosowali dziś takie stanowisko. Po bardzo burzliwej dyskusji.

Tematyka polityczna zdominowała dzisiejszą sesję Rady Miasta Poznania, zupełnie jakby brakowało miejskich, lokalnych tematów, którymi pilnie trzeba się zająć. Wszystko zaczęło się od projektu stanowiska, które przygotowali radni Koalicji Obywatelskiej, którzy w radzie mają większość. Można w nim było przeczytać, że „Rada Miasta Poznania zdecydowanie sprzeciwia się działaniom rządu polskiego i innych organów centralnych, które podważają faktyczną obecność Polski w Unii Europejskiej”, jak czytał radny Grzegorz Jura.

Zgodnie ze stanowiskiem radni sprzeciwiają się też polityce antyunijnej i wszystkim działaniom mającym na celu rozbicie europejskiej wspólnoty.

Okazało się, że swoje stanowisko w sprawie obecności Polski w UE przygotowali także radni Prawa i Sprawiedliwości, jednak są w radzie w mniejszości i nie udało im się przegłosować dyskusji o swoim projekcie podczas obrad. Radni KO chcieli dyskutować tylko o swoim projekcie, a radni Klubu Wspólny Poznań – skupić się na lokalnych sprawach bieżących, a nie zajmować ogólnopolskimi sporami politycznymi.
– Krytykujecie rząd PiS, a sami jak się zachowujecie? – pytał radny Paweł Sowa zw Wspólnego Poznania podczas sesji.

Suchej nitki na projekcie KO nie zostawili radni PiS. Radna Ewa Jemielity stwierdziła, że takie stanowisko to żart. Radnemu Alexandrowiczowi nie spodobało się określenie „Trybunał Julii Przyłębskiej” i nazwał stanowisko „drogą do zaprzaństwa i zdrady narodowej”. natomiast radna Klaudia Strzelecka, przewodnicząca klubu, krytycznie oceniła tak projekt KO, jak podrzucenie projektu PiS.

„Podczas dzisiejszej sesji Radni Koalicji Obywatelskiej odrzucili stanowisko mówiące o obecności Polski w Unii Europejskiej, zgłoszone przez radnych Prawa i Sprawiedliwości” – napisała w specjalnym stanowisku. – „W odrzuconym stanowisku nie uznali nie tylko rangi Konstytucji jako najwyższego aktu w polskim porządku prawnym, ale także zakwestionowali przywołane zapisy unijnych traktatów oraz wolę obecności Polski w UE. Jednocześnie Radni PO przyjęli stanowisko w sprawie działań wyprowadzających Polskę z UE, w którym zaatakowali rząd, podważyli wyrok i mandat Trybunału Konstytucyjnego a dla własnych celów politycznych przerobili cytat Sokratesa, wygłoszony zresztą gdy ten odmówił ucieczki przed niesprawiedliwym wyrokiem skazującym go na śmierć. Pozostajemy w nadziei, że zakończenie tak długo oczekiwanego wyboru nowego przewodniczącego PO zakończy okres intelektualnej dekadencji struktur Platformy Obywatelskiej, która na obecnym etapie nie kompromituje już tylko samego ugrupowania, ale naraża na śmieszność całą Radę Miasta”.

Po długiej i burzliwej dyskusji radni KO zgodzili się dodać do swojego stanowiska dwa akapity stanowiska Wspólnego Poznania – i w takiej formie dokument został w końcu po kilku godzinach przegłosowany przez radnych. Poparł go cały klub Koalicji Obywatelskiej, czyli 19 radnych, 5 radnych ze Wspólnego Poznania, a przeciwko zagłosowało 8 radnych PiS. Radny Łukasz Kapustka z WP wstrzymał się od głosu.

Źródło: Radio Poznań

Podziel się: