Poznań: Klony z ulicy Lechickiej już rosną w nowym miejscu

przesadzanie klonów fot. UMP

21 klonów rosnących wzdłuż ul. Lechickiej właśnie zostało przesadzonych na teren zielony. – Tam, gdzie tylko to jest możliwe i stan drzew na to pozwala, przesadzamy je – zapewnia prezydent Jacek Jaśkowiak.

Drzewa kolidowały z z planowaną trasą rowerową i przejściem dla pieszych, jednak nie wycięto ich, a przesadzono. Teraz będą rosły nieco dalej – na terenie zielonym przylegającym do południowo-wschodniej części skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej, oddzielającym chodnik i drogę rowerową od jezdni ul. Lechickiej.

– Tam gdzie tylko to jest możliwe i stan drzew na to pozwala, przesadzamy je, by rosły w nowych miejscach. Dotyczy to wielu inwestycji, jak np. przebudowa rynku Łazarskiego, czy na trasy tramwajowej na Naramowice. Pamiętamy też o nasadzeniach, dbając o to, by zawsze były to rośliny starannie dobrane i wysokogatunkowe. Będą one nie tylko uzupełnieniem, ale też ważnym elementem tej inwestycji – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Przy ul. Lechickiej rosną jeszcze trzy największe drzewa zakwalifikowane do przesadzenia, ale z uwagi na ich duże pnie i rozwinięty system korzeniowy konieczne jest sprowadzenie specjalistycznego sprzętu, co wydarzy się w najbliższym czasie.

– Zależy nam na zachowaniu jak największej liczby drzew, stąd decyzja o przesadzeniu. Dodatkowo udało się zostawić na swoim miejscu siedem większych klonów, które zgodnie z projektem wykonawczym również miałyby zmienić lokalizację – dodaje Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W maju przesadzono dodatkowe, nie uwzględnione w projekcie przesadzeń, drzewa z rejonu ul. Łużyckiej, które teraz rosną przy szkole na os. Władysława Łokietka. Wschodnia strona ul. Naramowickiej na wysokości ul. Bolka to natomiast nowe miejsce rozwoju dziewięciu przesadzonych klonów i również dziewięciu śliw domowych. Z kolei trzy sztuki ambrowca amerykańskiego przesadzono z ul. Błażeja na pętlę Wilczak.

Wzdłuż powstającej trasy tramwajowej i dróg planowane są również nowe nasadzenia zieleni. Posadzonych zostanie ponad 1200 sztuk drzew, m.in. klonów, grabów, lip, dębów, robinii. Pojawi się również wiele nowych krzewów, bylin i pnączy – w całkowitej liczbie sztuk przekraczającej 72 tysiące. Wśród nich można wymienić róże, berberysy, irgi, lawendy, trzmieliny, świdośliwy, lilaki, sosny górskie, winobluszcze.

Na oddanym do użytku odcinku trasy między pętlą Wilczak a ul. Lechicką torowisko jest porośnięte rozchodnikiem, czyli rośliną wytrzymałą i odporną na suszę. Na tym odcinku rozpoczęły się także już nasadzenia zieleni niskiej oraz trwają prace przygotowawcze w zakresie nasadzeń wysokich.

Pozostałe nasadzenia wzdłuż trasy tramwajowej przewidziane są w ostatnim etapie inwestycji, po zakończeniu robót budowlanych. Pozwoli to uniknąć ewentualnych uszkodzeń roślin podczas prac, ruchu maszyn itp. Pod uwagę będzie brana również pora roku, by zieleń miała możliwie najbardziej optymalne warunki do przyjęcia w nowym środowisku.

Źródło: PIM

Podziel się: