Poznań: Kiermasz majówkowy i egzotyczny

kiermasz Majówka na Starym
Wina i miody pitne, ręcznie robiona chałwa, pierekaczewnik, czebureki, manty i bielusze, a na deser listkowiec z jabłkiem i w wersji z makiem. Wszystkie te egzotycznie brzmiące przysmaki można znaleźć na Starym Rynku.

W samym centrum kiermaszu znajduje się stragan z napisem „Potrawy tatarskie z Białegostoku” i przyciąga swoją egzotyką. I nazwy, i same potrawy zdecydowanie się różnią od wielkopolskich – ale pewnie dlatego sporo osób zdecyduje się kupić na próbę.
– Kupiłam listkowiec z makiem, bo bardzo lubię ciasta z makiem, a takiego jeszcze nie jadłam – mówi pani Aniela Śniegocka. – A dla męża wzięłam… ojej, uciekła mi nazwa, coś w rodzaju pierogów, ale smażonych na złoto na tłuszczu, z nadzieniem z mięsa. Lubimy oboje takie nietypowe dania, zawsze w podróży staraliśmy się próbować lokalnych przysmaków. Teraz w podróż jeszcze jakiś czas się nie wybierzemy, ale za to spróbujemy tatarskich dań. I kto wie, może pojedziemy na Podlasie, jak nam będą smakować?

Miłośnicy jedzenia znajdą jeszcze ręcznie robioną chałwę, mnóstwo serów różnego rodzaju i różnego pochodzenia – od holenderskich poprzez szwajcarskie aż do hiszpańskich i naszych podhalańskich. Są też litewskie wędliny i litewski razowiec o niezrównanym smaku – a do tego wszystkiego można dobrać wino lub miód pitny.

Oczywiście mniej lub bardziej egzotycznych potraw i napojów na straganach można znaleźć też oryginalną odzież w bardzo ciekawych wzorach, nakrycia głowy, a także ręcznie robioną biżuterię. Warto dodać, że stragany są czynne do ostatniego klienta, a kiermasz trwa do 3 maja.

Podziel się: