Poznań: Kiedy otwarcie skweru Marii i Lecha Kaczyńskich? Znamy termin

Pomnik Armii Poznań fot. Sławek Wąchała

Zgodnie z zapowiedziami poznańskich radnych Prawa i Sprawiedliwości pod koniec października, a dokładnie 21 tego miesiąca, odbędzie się otwarcie skweru im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Na uroczystość został zaproszony prezes PiS.

Przypomnijmy, że chodzi o skwer pomiędzy ulicami Księcia Józefa i Kutrzeby, w sąsiedztwie Pomnika Armii Poznań. Poznańscy radni nadali mu imię Marii i Lecha Kaczyńskich podczas czerwcowej sesji rady miasta, mimo sprzeciwu Rady Osiedla Stare Miasto, która nie zdążyła zaopiniować projektu, a zgodnie ze statutem miasta powinno to nastąpić przed nadaniem imienia skwerowi.

Przeciwko nadaniu imienia prezydenta RP i jego żony temu skwerowi było tez wielu poznaniaków, zwracających uwagę, że prezydent Kaczyński w zasadzie niczym się dla Poznania nie zasłużył, a jego działaniem najbardziej związanym ze stolicą Wielkopolski było zabranie stąd Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, najważniejszej polskiej nagrody gospodarczej, wręczanej najlepszym polskim firmom co roku w czerwcu na MTP.

Ostatecznie 22 radnych głosowało za nadaniem tego imienia skwerowi, 7 przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Teraz, zgodnie z harmonogramem, który przygotowali poznańscy radni PiS pod wodzą Klaudii Strzeleckiej, 21 października ma nastąpić uroczyste otwarcie skweru. Jak zapewniła radna, nie ma to być miejsce parad czy uroczystości partyjnych, tylko po prostu ładnie zagospodarowany skwer przypominający o parze prezydenckiej.

Na uroczystość z częścią artystyczną i odsłonięciem pamiątkowej tablicy zostali zaproszeni poznańscy, powiatowi i wielkopolscy radni, władze miasta, powiatu i województwa oraz przedstawiciele władz Prawa i Sprawiedliwości, w tym prezes Jarosław Kaczyński. Czy jednak przyjedzie – jeszcze nie wiadomo.

Podziel się: