Poznań: Kibice uczcili rocznicę Powstania Wielkopolskiego racowiskiem

Racowisko 5 S. Wąchała
To już kilkuletnia i bardzo efektowna tradycja: W rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego kibice Lecha Poznań zapalają race w całym mieście. Także i tym razem rozświetlili miasto.

Race są zapalane dokładnie o 16.40 – bo to właśnie o tej godzinie wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Przez wiele lat nie było wiadomo, o której dokładnie padły pierwsze powstańcze strzały. Dopiero w 2013 roku, dzięki odnalezieniu w archiwach parafii św. Floriana na Jeżycach ogłoszenia dla wiernych z 1919 roku, który informuje o tym, że z okazji rocznicy powstańczego zrywu wszystkie dzwony kościelne w mieście dzwoniły 27 grudnia o godzinie 16.40.

Po dokonaniu tego odkrycia ówczesny prezydent Ryszard Grobelny zwrócił się z prośbą do Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego, który jest organizatorem obchodów powstania, by rozpoczynać główne uroczystości o tej właśnie godzinie. Od tego czasu tak właśnie jest, a do uroczystych obchodów, dźwięku syren i bicia dzwonów kibice dodają swoje wyjątkowe i efektowne widowisko.

Zobaczcie, jak wyglądało centrum miasta oświetlone racami o 16.40!

Lilia Łada, fot. Sławek Wąchała, Karolina Adamska, L. Łada

Podziel się:

Ostatnio dodane: