Poznań: Karta PEKA dla ucznia – nie ma bezpłatnych przejazdów!

Od lipca w Poznaniu obowiązuje nowa taryfa opłat za przejazdy komunikacją miejska. Ponieważ jednak weszła w wakacje, to wielu rodzicom mogło umknąć, że uczniowie szkół podstawowych nie mają już bezpłatnych przejazdów.

Dotąd dzieci z Poznania oraz okolicznych gmin objętych porozumieniem transportowym mogły podróżować komunikacją miejską za darmo. Wystarczyło, że miały ważną legitymację szkolną. Teraz będą musiały mieć wyrobioną kartę PEKA, a na niej – roczny bilet specjalny, który będzie kosztował 60 zł. Do 30 września uczniowie jeszcze jeżdżą bezpłatnie, według starych zasad. Bilet będzie obowiązywał od 1 października 2020 do 30 września roku kolejnego na strefę A+B+C+D.

Powodem jest dziura w budżecie Poznania – w ubiegłym roku miasto dopłaciło do miejskiej komunikacji 331 mln zł. W tym roku obecnie wydatki o ponad 15 mln zł, bo miasta nie stać na tak wysokie dopłaty. Zwłaszcza że i tak ponosi wyższe koszty inwestując w standard miejskich autobusów, tramwajów i tras.

Przypomnijmy też, że znacznie droższe są bilety papierowe, a te na 10 min. w ogóle zostały wycofane z użytku. Najmniejszym biletem jest teraz 15-minutowy, o czym też warto pamiętać, jeśli chcemy umożliwić dziecku przejazd miejską komunikacją od czasu do czasu.

Zazwyczaj ostatni tydzień sierpnia jest poświęcony szkolnym zakupom – w tym roku rodzice będą musieli do nich dołożyć wyrobienie karty PEKA dla ucznia.

ZTM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze